لوگوی جشنواره وب و موبایل ایران
رنگ پس زمینه:
 
الگوی پس زمینه:
تنظیم مجدد
    ورود به سایت / ثبت نام

    ثبت نام

    ورود به سایت

    نقد و معرفی شعر
    ﺳﻪشنبه 29 مهر 1393 |   نقد و نظر: 0  | بازدید: 890
    ارسال به دوستان
    کوتاه؛ درباره ی شعر هیئت/5. غفلت از ادبیات تعلیمی

    کوتاه؛ درباره ی شعر هیئت/5. غفلت از ادبیات تعلیمی

    حسن بیاتانی

    خلاصه ندارد...

    صائب تبریزی قصیده ی محکم و زیبایی در مدح امام رضا علیه السلام دارد که هفتاد و دو بیت است. در نوزده بیت ابتدایی این قصیده که تغزل شعر محسوب می شود، صائب با استفاده از مضمون انگور که از نمادهای شعر رضوی است به مذمت شراب خواری پرداخته و در بیت تخلص یعنی بیتی که شعر را از تغزل خلاص می بخشد و به مدح می رساند اشاره کرده است که در مذمت شراب همین بس که انگور؛ قاتل امام رضا علیه السلام بوده است. یعنی با غنیمت دانستن فرصت و استفاده از محبت مخاطبینش نسبت به اهل بیت علیهم السلام آنها را از یک گناه برحذر می دارد.

    غلامرضا سازگار نیز در مثنوی بلند نمازش شعر فاخری در دعوت به نماز با استفاده از محبت مخاطبینش به سیدالشهدا علیه السلام ارائه داده است.

    رسالتمندی شاعر نسبت به موضوعات مورد نیاز جامعه و امر به معروف و نهی از منکر متأسفانه در شعر امروز هیئت چندان مشهود نیست حال آنکه در میراث ادبی ما سابقه ی درخشانی دارد و اتفاقاً مناسب ترین جا برای ارائه ی اشعاری از این دست می توانند هیئات مذهبی باشند. شاعر هیئت می تواند با هنر خود و بدون آنکه شعرش وارد مرز شعار شود و بدون آنکه از مدح و مرثیه کم بگذارد؛ مخاطبان خود را از خطرات اجتماعی و گناهان رایج بیم دهد.

    این که چرا اشعار بلندی از قبیل قصیده و مثنوی های پرشور کم کم تریبون خود را در هیئات از دست داده اند و این که با چه چیزی جای خود را عوض کرده اند قابل تأمل و بررسی است.    کلیدواژه ها: یادداشت, عاشورایی


    امتیاز: 3.2 با رای 5 نفر Article Rating
    امتیاز شما به این مطلب

    تصاویر

    • کوتاه؛ درباره ی شعر هیئت/5. غفلت از ادبیات تعلیمی

    نقد و نظرها:

    تاکنون نقد و نظری ثبت نشده

    ارسال نقد و نظر جدید

    تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
    پر نقد و نظرترین ها
    یافت می نشود...
    پربازدیدترین ها
    یافت می نشود...