دفتر شعر

این روزها که می گذرد...

ای ره ِعشقت ز مو باریک تر
از رگ گردن به ما نزدیک تر

در یکی قطره دو صد دریای راز
قطره دریا ساز و دریا قطره ساز

(عماد خراسانی)


دوستان خوب حقیقی ِخانه ی مجازی! سلام و سپاس.

"این روز ها که می گذرد هر روز" ... غرق ِقطره ای از دریای عماد خراسانی و به تعبیر اخوان، عماد جانم .

قطره ای از دریا مجموعه بیت های اهل بیتی ِ آن جان شفاف و شیفته است؛ این مجموعه از دست سید صدرالدین قوام شهیدی _صدرای عزیز_ پسر خاله ی ایشان به دستم رسید .  من عماد را برای اولین بار به پایمردی هم ایشان از نزدیک دیدم و بعدها در انجمن فرخ خراسان عکسی هم با این بزرگمرد به یادگار گرفتیم .  باید از خانم فاطمه نجاتی منفرد _خواهر زاده ی ایشان_ برای چاپ این اشعار سپاسگذار بود .  جای بسی دریغ بود اگر این اشعار به دست مشتاقان شعر عماد نمی رسید .

عمادالدین حسن برقعی ( عماد خراسانی )


باری برای به روز شدن باید خورشید بود.
باشد که به  محبت و مروت شما به روز شویم.
یاعلی مدد.آن جمله ی سخت ژرف، روشن شده است

روشن شده واژه، حرف روشن شده است

کرسی بگُذار و دفتر شعر بیار

بنشین که چراغ برف روشن شده استشاید شد و پیش از آنکه باید آمد

ها! هیچ بعید نیست، شاید آمد

از رایحه ی روح هوا پر شده است

من منتظرم برف بیاید ... آمد !!اینگونه بخیل، بی گمان زیبا نیست

زیباست ولی نه! آنچنان زیبا نیست

دارد مه و خورشید و ستاره اما

تا برف نبارد آسمان زیبا نیستاز نو در ِآسمان نگا! باز شده ست

ها باز شده است باز، ها! باز شده ست

پرواز سپید برف را می بینی؟

انگار پر فرشته ها باز شده است
نه مثل تگرگ ،ناگهان، رگباری

نه چون باران، ریز و درشت و جاری

قربان تو ای برف که در خلوت شب

با آن همه حرف، بی صدا می باریدی ماه 8913 بهمن 1389 2798 0

هنر حج رمضون

 

هنر حج رمضون

 

سیا سوختیی اگر پوشت در حج رمضون

 

شب مهتابی بری مو قمر حج رمضون !

 

مون دالون مون حولی ،روی رازینه، تو حوض

 

پرهبت موره گیریفته دختر حج رمضون

 

مو دیگه مدعییم ،پس مکشم مگر مو پا ؟

 

نمترسم از شلار اصغر حج رمضون !

 

توریمه مندزم ازرو پوشت بوم صبح و غروب

 

مفته مونه تورم آخر کفتر حج رمضون

 

بیده هارم موتوم ،سیبیسدشم خو مکنم

بارشم ورمدرم مثل خر حج رمضون

 

کره خر چی طرح از روی خودش کپی زده

 

مثل امپر سیونیسمه اثر حج رمضون

 

راستی امپر سیونیستا که همه زرمزنن

 

سورئاله به گمونم  هنر حج رمضون

 

کار سختیه هنر وخته بخی ردیف بیشه

 

بگمونم که شیکسته کمر کج رمضون !

 

خلاصه هر چه بیشه ای تابلو مال خودومه

 

قیمتش هر چه بیشه از نظر حج رمضون

 

توضیح چند اصطلاح

دالون : کوچه سر ژوشیده ُدالان

حولی :(حیاط )

رازینه : پله

پرهب : اثر نور

شلار : رجز خوانی و گردن کشی

بیده : علف های تابیده شده که خشک می کنند برای زمستان گاو و گوسفند

سی بیست : شبدر

 13 بهمن 1389 1459 0

هو


دست خط یوسفعلی میرشکاک12 بهمن 1389 1725 0

یا رسول الله (ص)

ای جلال آسمان، نور هدی

یا رسول الله، ختم المرسلین

شافع محشر، امین کائنات

یا امین وحی، ای حق الیقین

 

می شناسندت صفا،مشعر،منا

می پذیرندت چو جان در تن همه

خوشه چین فیض خاصت بوالحسن

یادگارت فیض کوثر فاطمه

 

کوفیان بعد از تو بی تشویش دین

فتنه ها کردند با آل تراب

آن لب و حنجر که می بوسیدی اش

بر سر نی رفت در شام خراب09 بهمن 1389 1631 0

مکتوبات خواندنی - بخش دوم

بخش دوم

بي­گمان جمال­زاده، حق بزرگي بر گردن نثر داستاني معاصر دارد، اما در هيچ­يك از نامه‌هاي او اثري از انتظار، توقع و چشم­داشت از ديگران _كه معمولاً در زمان پيري شدت مي‌گيرد_ديده نمي­شود. انگار از سوي او هيچ وامي بر گردن ادبيات ايران سنگيني نمي­كند، شايد او خواسته­است، بزرگوارانه، حقوق خويش را فراموش كند، و جايگاه خود را ناديده بگيرد تا از آسيب چشم­داشت در امان بماند.

از همين رهگذر است كه در اين نامه­ها به جاي تكبر، خودبزرگ­بيني و خودخواهي، معمولاً فروتني، تواضع و خاكساري ديده مي­شود:

«از كتاب جديد بنونيست... كه شهرت عالم­گير پيداكرده است...، چيزي نمي­فهمم و متأسف و شرمنده­ام. سوادم آب مي­برد. اگر در پانزده الي بيست سطر... لب معني را برايم بنويسيد، خيلي ممنون مي­شوم. امان از بي­سوادي!» (نامه­ي بيست و سه، ص76)

«كتاب همين پريروز به دستم رسيد. خودتان مي­دانيد كه من اهل صرف و نحو نيستم و با مسائل لساني آشنايي كامل ندارم. ولي تا جايي كه فهم و ذوق اجازه مي­داد مورد استفاده قرار دادم... هر صفحه حاكي بر مطالب بسيار و انديشه­ي بي­شمار و داوري عالمانه است كه فهم و داوري چون من آدم ناشي بي­صلاحيتي از تشخيص كافي آن عاجز است... » (نامه­ي بيست و چهار، ص77)

«آخرين بار كه به ديدار بنونيست مي‌رويد، دستش را از جانب من ببوسيد» (نامه­ي بيست، ص69)

سخن ديگر آن­كه برخي از صاحب­نظران ادبي، نقش و جايگاه جمال­زاده را در نثر داستانيِ معاصر همانند نقش و جايگاه نيما در شعر مي‌دانند؛ اين داوري از سويي درست و از سويي ديگر نادرست است. در اين­كه جمال­زاده پس­از زين­العابدين مراغه­اي، طالبوف و مانند آن­ها نثر داستاني معاصر را  در مسيري تازه به جريان انداخت، مانند نيماست كه پس­از نسيم شمال،لاهوتي و مانند آن­ها شعر را در مسيري تازه به جريان انداخت. اما نوشته­هاي جمال­زاده در بستري ثابت و مشخص پديد آمد و در سير تاريخي آن­ها، روحيه­ي تحول­طلبي و كمال­جويي كمتر ديده مي­شود در حالي كه نيما در اشعار خود همواره در حال تحول، دگرگوني و تكامل است. اين روحيه در دو عبارت زير، از نيما و جمال­زاده بازتاب يافته­است:

جمال‌زاده: «من مي­كوشم كه حتي­المقدور زياد مرد روز نباشم و به آن­چه عموماً در گذشته بوده­ام با وفا بمانم » (نامه­ي بيست و پنج، ص81)

نيما: «ادبيات ما بايد از هر حيث عوض شود. موضوع تازه كافي نيست و نه اين كافي است كه مضموني را بسط داده به طرز تازه بيان كنيم... عمده اين است كه طرز كار عوض شود و آن مدل وصفي و روايي را كه  در دنياي باشعور آدم­هاست به شعر بدهيم... تا اين­ كار نشود هيچ اصلاح صورت پيدا نمي‌‌‌كند... » (نيما، درباره‌ي شعر و شاعري، به كوشش سيروس طاهيار، ص87)

در پايان سخن، متن دو نامه از نامه­هاي جمال­زاده و معين­فر را كه به فرجامي خوش انجاميده‌است، براي نمونه بازمي­خوانيم، تا  دريابيم كساني مانند دكتر معين­فر اگرچه نزديك به نيم­ قرن در خارج­از مرزهاي جغرافيايي ايران زندگي مي­كنند، اما همچنان در متن فرهنگي و ملي اين سرزمين جاري­اند و همواره قلبشان براي اعتلاي فرهنگ اين مرز و بوم مي­تپد:


 

نامه­ي سي

ژنو 11مارس 1989

از حالا «نوروز»، 1369، بر شما دوست عزيز مبارك­باد.

جواب نامه­ي سر تا پا  محبت و لطف سركار عالي را با تأخير بسيار مي­فرستم. رويم سياه، معذرت مي­طلبم. پيرم و تنها و ناتوان مانده­ام، و از اطراف نامه و كتاب و روزنامه و مجله و اوراق گوناگون فراوان مي­رسد و وامانده­ام و مي­كوشم حتي‌المقدور وصول بنويسم.

مرا دعوت مي­كنيد چند روزي نزد شما بيايم. قربان محبت و لطفت مي­روم. ولي چگونه مي­توانم بيايم، در حالي كه به زحمت راه مي­روم و آن­همه گرفتاري دارم. خدا خانه­ي تو مرد عزيز را آباد كند.

آيا برايتان ميسر است از مدرسه­ي السنه­ي شرقيه در پاريس استفسار فرماييد آيا مايل هستند كه كتابخانه­ي مرا پس­از وفاتم به آن­ها هديه كنم؟ در حدود دوهزار جلد كتاب (فرانسوي، آلماني، فارسي، قدر كمي انگليسي و مجلداتي روسي) دارم در 11قفسه (دو قفسه آثار خودم و كتاب­هايي كه درباره­ي من و يا كتاب‌هايي كه درضمن آن‌ها از جمال­زاده سخن رفته­است) دارم. مثلاً 21جلد دايرةالمعارف ماير آلماني. و ازاين گذشته لااقل ده­پانزده صندوقچه­ي مقوايي(به‌طول و عرض 60 تا 70 سانتي­متر و 50 سانتي­متر ارتفاع) پراز يادداشت­ها و مقالاتم (دست­نويس) و نامه­ها و مطالب گوناگون مفيد. حاضرم كه اگر قرار شد تقديم كنم، يك­نفر در ژنو صندوق­هاي مقوايي بزرگ محكم (ده تا پانزده) بياورد و كمك كنند كتاب­ها و اوراق را در صندوق بگذارم و به خرج خودشان به پاريس حمل كنند و جايي بگذارند كه در دسترس طالبان باشد. قرار قطعي را البته بعدها خواهيم داد ولي اساساً مجاني خواهم تقديم­كرد.

قربانت: جمال­زاده

 

 در حاشيه:

آيا در مورد كتابخانه­ام پيشنهاد ديگري داريد؟ اگر فكري داريد، برايم مرقوم داريد.

نامه­ي سي و يك

20مارس 1989

سلامٌ­عليكم

دوست بزرگوار حضرت آقاي جمال­زاده،

از درگاه حضرت احديت سلامتي و كامروايي و راحتي خيال شما را خواستارم. قبل­از هر چيز فرا رسيدن نوروز را به شما تبريك مي­گويم. الآن اينجا ساعت 5بعداز ظهر است و به وقت تهران7،5. در آنجا ساعت 7 تحويل سال بوده­است. لابد احباب دور بساط هفت­سين جمعند و مشغول ديدوبوس. اگرچه فرمود:

اي مرغ بوستان تو و نوروز و نوبهار

                     پرواز ما مجوي كه در دام بسته­ايم

عيبي به ما نيست كه مرغ خيال را پرواز دهيم و خود را در كنار يار و ديار ببينيم...

اما در مورد اهدای كتابخانه­ي شما. البته و صدالبته نيتي است خير و پربركت. اما دو شرط بايد محترم نگاه­داشته­شود:

1- اگر قرار است باقيات و صالحاتي انجام گيرد و عملي خير، بايد ديد مستحق‌ترين «كيست» و لايق­ترين كدام.

2- كتابخانه­ي شما به­طور يكجا و كلي همراه با نوشته­هاي شما، يادداشت‌هاي شما، دست­نويس­هاي شما، و... و... ، به­نام شما، بايد در محلي نگاه‌داري شود، به‌نام خود شما، در سالني، در اطاقي... نه آن‌كه در كتابخانه­اي بزرگ بين كتاب‌هاي ديگر، بدون حتي نام ونشان، پراكنده شود. بنابر احترام بدين دو شرط، بهترين جا، مستحق­ترين جا، لايق­ترين جا، همانا گوشه­ايست از ديار خودمان. شما اگرچه از راه دور، عمري به ياد يار و ديارقلم زده­­ايد، به ياد يار و ديار، به فرهنگ و ادب آن عشق ورزيده­ايد. در آن ديار مشتاقان و خوانندگان فراوان داريد. احتياج هم در آنجا بيشتر است. حق­شناسي هم در آنجا بيشتر، علي­رغم هرچه ناملايمات كه ممكن است وجود داشته­باشد. شرط دوم هم در ايران خيلي راحت­تر و بهتر انجام مي­گيرد تا اينجا. يعني به­سهولت مي­توان در دانشگاهي، اطاقي، غرفه­اي از كتابخانه­اي آن را مختص شما كرد.

استحقاق و نياز كتابخانه­ي مدرسه­ي السنه­ي شرقيه يا مؤسسات ديگر در اينجا به‌مراتب از ايران كمتر است. شرط دوم هم اصلاً رعايت نخواهدشد: كتابخانه‌ي شما حل خواهدشد و پراكنده در كتابخانه­ي بزرگ و خدا مي­داند به سر يادداشت­ها و نوشته­هاي چاپ‌نشده چه خواهدآمد. من در مورد كتابخانه­ي پربهاي بنونيست كه چندسالي وقتم را صرف منظم­كردن آن گذاشتم، بايد روزي مفصل صحبت كنم: چه بر سر آن آمد و شرح بي­لياقتي ونمك­نشناسي و قدرنداني اين فرانسوي­ها كه منجر به ازدست­دادن آن كتابخانه­ي پربها شد! داستاني غم­انگيز ولي پندآميز.

علي اي­حال، اگر شما تصميم بگيريد كه كار خيرتان در مورد ايران انجام گيرد، من به­طور جدي مي­توانم تماس برقرار كنم و اين مسئله را با كساني كه در ايران، از طرفي، با كتاب و علم و دانشگاه سروكار دارند و از طرفي ديگر، لايقند و قابل­اطمينان، به بهترين شكلي حل كنم.

جناب جمال­زاده، چون از سر اخلاص با من مشورت كرديد، از سر اخلاص من‌هم نظر دادم. حتي پايم را بالاتر مي­گذارم و جسارتاً مي­گويم: اگر من جمال‌زاده بودم، حتي الان، در زمان حياتم، كتابخانه­ام را وقف مي­كردم و تحويل مي­دادم كه عملي زيباتر بود و خود ناظر بودم كار چگونه انجام مي­گيرد و به‌خصوص كه مي­توانستم تسهيلات كار را فراهم آورم و در احترام­گذاري به نيتم نيز نظارت كنم. حتم دارم در ايران خيلي كسان خوشحال خواهندشد كه جمال‌زاده را در ميان كتابخانه­اش، در ميان كتاب­هايش، در گوشه­اي از آن ديار ببينند كه حتي در زمان حياتش براي او به درگاه خدا دعا كنند. چه از اين بهتر!

خيال نكنيد كه اين­طور نظردادن و نوشتن اين­گونه مطالب راحت است. ولي چون نيت شما خير است و من­هم از روي اعتقاد و صميميت نظر مي­دهم، به خود شجاعت بخشيدم!

...

البته اگر تصميم آخرتان باز اين باشد كه كتابخانه­ي خود را به مدرسه­ي السنه­ي شرقيه يا مؤسسه­اي ديگر بهتراز آن، هديه كنيد، من كاملاً در اختيار شمايم. چه تصميم نهايي با خود شماست اگرچه من معتقدم بهترين جا ايران است.


 

من اين حـروف نـوشتم چنان كه غيـر ندانست

           تو هم ز روي كرامت چنان بخوان كه تو داني

منتظر نامه­ي شمايم و به خدايتان مي­سپارم.

ارادتمند: محمدجعفر معين­فر.

*   *   *

جمال­زاده در بخشي از نامه­ي شماره­ي سي و سه به معين­فر نوشته­است:

«... درباره­ي كتابخانه­ام سرانجام تصميم گرفتم كه به دانشگاه تهران هديه بدهم...» (ص97)

و در پاسخ به او، معين­فر در نامه­ي سي و چهار نوشته­است:

«به عقيده­ي ناچيز من، بهترين تصميم را در مورد كتابخانه­ي خويش گرفته­ايد، صميمانه به شما تبريك مي­گويم و از ايزد منان براي اين­كار پر خير و بركت، براي شما اجر و ثواب فراوان مي­خواهم...» (ص98).

 07 بهمن 1389 1634 0

هو


تا روز رستاخيز، فردایی نخواهد داشت
هركس كه با ما زير اين سقف ترک خورده است02 بهمن 1389 1270 0

ذکر تو به هر زبان

 

راه تو به هر قدم که پویند خوش است

وصل تو به هر صفت که جویند خوش است

روی تو به هر چشم که بینند نکوست

ذکر تو به هر زبان که گویند خوش است

                                                فدایی لاهیجی

 

پهنای آسمان را از کثرت تماشاگران کاستی‌یی نرسد. آن آبی بی‌کران به هر چشم، جلوه‌ای نامکرر دارد و به هر زبان، طنینی خوشایند. او از هر وسعتی وسیع‌تر است و از هر کلامی فراتر. آنان که زیبایی او را درک کرده‌اند و جلوه‌ای از آن زیبایی در جان‌شان افتاده است، همه چشم‌ها و گوش‌ها و زبان‌ها را در درک این زیبایی سهیم می‌خواهند.

..

 

رباعی، از آن دست‌ قالب‌های جذابی است که شاعران فارسی هیچ‌گاه از یادش نبرده‌اند. تقریباً در همه دوران‌های شعر فارسی، در این 1200 سالی که از عمر رباعی مکتوب می‌گذرد، شاعران از خلق رباعی باز نایستاده‌اند. در بعضی دوران‌ها، شاعران توانسته‌اند از خود چیزی بدین قالب بیفزایند و آن را غنی‌تر کنند، و در بعضی دوران‌ها، رخوت و رکودی در این قالب حکم‌فرما شده است. یکی از دوره‌های کم‌تحرک رباعی، دوره تیموریان است. دوره‌ای که از اواخر قرن هشتم تا اواسط قرن دهم هجری را در برمی‌گیرد (حدود 150 سال). نه اینکه در این مدت، در خلق رباعی خلل افتاده باشد و کسی رباعی نگفته باشد. نه. اما رباعی دلچسب و ماندگار در این دوره تاریخی، به نسبت دوره‌های دیگر کمتر یافت می‌شود.

جامی که سرآمد شاعران قرن نهم هجری و به تعبیری خاتم الشعراست، حدود 700 رباعی از خود بجای گذاشته و به این قالب کهن، علاقه عجیبی هم داشته است. اغلب رسایل او مثل لوایح و لوامع و شرح قصیده تاییه ابن فارض، مشحون از رباعی است. اما بیشتر این رباعیات، متکلف و مصنوع‌اند. از خواجه ابوالوفای خوارزمی ـ مشهور به پیر فرشته ـ (متوفی 835 ق) حدود 250 رباعی عارفانه در دست است که حتی یک فقره آن نیز امروزه دلی را نمی‌جنباند. همین گونه است رباعیات عرفانی (یا بهتر بگوییم عرفان‌زده) شاعری به نام پیر جمال اردستانی (متوفی 879 ق) که مجموعه‌ای از رباعیاتش به نام میزان الحقایق به‌همت دکتر محمود مدبری تصحیح و چاپ شده و دربردارنده حدود 400 رباعی است. هیچ‌کدام ازین 400 رباعی را نمی‌توان به طیب خاطر و رضا و رغبت خواند و در گوشه ذهن جای داد.

در تذکره ارزشمند «تحفه سامی» که به ذکر احوال و اشعار شاعران قرن نهم تا اواسط قرن دهم اختصاص دارد و سام میرزا صفوی در 957 ق آن را پرداخته است، شاید جز 7 ـ 8 رباعی جاندار و پر شور و تپنده نتوان یافت.

اما در بین شاعران این دوره، یک شاعر رباعی‌سرا هست که رباعیاتش طعم متفاوتی دارد و شور و حال عجیبی بر آنها حاکم است. وی کسی نیست جز شیخ‌زاده لاهیجی متخلص به فدایی. فدایی لاهیجی، فرزند شیخ محمد اسیری لاهیجی (متوفی 912 ق) است. پدرش، از کبار مشایخ نوربخشیه بود و کتاب مفاتیح الاعجاز او (در شرح مثنوی گلشن راز شبستری) از آثار معروف عرفانی است. شهرت شیخ زاده هم به‌واسطه نسبت او با این پدر عارف مسلک است. اما پسر در زندگی، طریقت شاعری و خوش‌باشی در پیش گرفت و کاری به مرام و مسلک پدر نداشت. به گفته سام میرزا، «از غایت شرب مدام، فرق میانه صبح و شام نمی‌کرد» و این رباعی او گواه این معنی است:

از باغ جنان فتاده در دام عذاب

آدم ز پی گندم و من بهر شراب

مرغان بهشتیم، عجب نبود اگر

او از پی دانه رفت و من در پی آب!

..

به گفته سام میرزا، فدایی «در اصناف شعر خصوصاً رباعی بی‌بدل بود». وی سه رباعی ازو نقل کرده است. در عرفات العاشقین، 21 رباعی ازو موجود است و ناظم تبریزی نیز 12 فقره از رباعیات او را نقل کرده است. ازین 30 رباعی بجا مانده، می‌توان گفت که وی رباعی‌سرایی گزیده‌گو و توانمند بوده است. رباعیات او اغلب رباعیاتی عاشقانه و خیامانه هستند و غنای عاطفی زیادی دارند. بعضی از رباعیات او به ابوسعید ابوالخیر و فکری مشهدی و دیگران منسوب است. از جمله، رباعی مورد بحث ما که موضوع این نوشتار است، و دو رباعی زیر  به ابوسعید نسبت یافته است:

هرچند که دل به وصل شادان کردیم

دیدیم که خاطرت پریشان کردیم

خوش باش که ما خوی به هجران کردیم

بر خود دشوار و بر تو آسان کردیم

..

عاشق من و دیوانه من و شیدا من

شهره من و افسانه من و رسوا من

کافر من و بت پرست من، ترسا من

این‌ها من و صدبار بتر زین‌ها من!

 01 بهمن 1389 1720 0

غزل

 

تسلیم

تيري به خطا هم اگر انداخته باشي

 حاشا که مرا از نظر انداخته باشي

بايد که به تسليم در اين عرصه درآيي

 يعني که در اين‌جا سپر انداخته باشي

 بر چوبة ني، راز اناالحق، نتوان گفت

 الّا که به تسليم، سر انداخته باشي

 منزل نتوان کرد در اين قاف، چو ققنوس

 بايست به پر، شعله در‌انداخته باشي

يک جام از اين باده کشيدم، جگرم سوخت

 شايد که در اين خُم، نظر انداخته باشي

 از من مطلب، صحبت افسردگي‌ام نيست

تا در نفسم، شعله دَر‌انداخته باشي

 پيش از تو وفا نيز در آيين جفا بود

شايد که تو اين رسم برانداخته باشي

 با نالة من، تير دعا، بال اثر داشت

 جز آن‌كه تواش از اثر انداخته باشي

 سر‌سبز‌ترين جنگل شاداب، توان ديد

تا جلوه به کوه و کمر انداخته باشي

 اي ديده مبار اين‌ همه سيلاب، که ترسم

سامان مرا، در خطر انداخته باشي.19 دی 1389 1549 0

بغض کوچه ها

سلام

دیگه لابد به تاخیر ها من در پست مطلب عادت کرده اید . سعی می کنم بیشتر به روز شوم

 

بغضی که مونده توی گلوی کوچه ها منم

 

صبح تا شب خسته به جستجوی کوچه ها منم

 

یه روزایی دلم از زندگی سیره پسرم

 

دل من یه وقتایی خیلی می گیره پسرم

 

وقتی یادم میاد از روزای خوب بچگی

 

سحرای باصفا صبح و غروب بچگی

 

یاد یک درخت آلوی قدیمی توی باغ

 

یاد تیر کمون و خاموشی آخرین چراغ

 

یاد گرگم به هوا یاد الک دولک به خیر

 

یاد اولین نگاه من و دخترک به خیر

 

سرخی گونه اون دختر کولی منو کشت

 

خنده ساده دختر توی حولی منو کشت

 

راستی تو معنی حولی رو نمی دونی بابا

 

حولی یعنی یه حیاط اما نه اندازه ما

 

یه حیاط ساده با حوضی به قد یه خونه

 

مال ما و چارتا مستاجر بی آشیونه

 

من و چارتا دختر نق نقو و چارتا پسر

 

مادرم سیده زهرا پدرم اوسا صفر

 

اون که از اول عمرش ساخته شد واسه سفر

 

عصر یک پاییز غمگین بی خبر رفت ، بی خبر

 

دیگه حتی نیومد خسته و درمونده غروب

 

دیگه حتی نیومد از همه جا رونده غروب

 

دستای خسته و پینه بسته رفتن زیر خاک

 

عشقای صمیمی و تشنه شکستن زیر خاک

 

حالا من موندم و یک درد قدیمی پسرم

 

مثل یک خاطره سرد قدیمی پسرم

 

بغضی که مونده توی گلوی کوچه ها منم

 

صبح تا شب خسته به جستجوی کوچه ها منم 


19 دی 1389 1427 0

تازه‌ترین آثار حسین اسرافیلی

اسرافیلی در «حیاط خلوت کلمات» به دنبال «صخره و پلنگ»

 


اسرافیلی در «حیاط خلوت کلمات» به دنبال «صخره و پلنگ»


تازه‌ترین آثار حسین اسرافیلی در سه مجموعه جدید با عنوان «حیاط خلوت کلمات»، «صخره و پلنگ»و «دو پنجره» توسط انتشارات انجمن قلم به زودی منتشر می شود. 


 «حیاط خلوت کلمات» عنوان مقالات ادبی حسین اسرافیلی است که در موضوعات شعر و نقد ادبی تاکنون در نشریات مختلف به چاپ رسیده است و نویسنده برای نخستین بار این مقالات را که شامل 25 تا 30 مقاله است در یک مجموعه منسجم گردآوری کرده است و با عنوان حیاط خلوت کلمات به زودی منتشر می کند و قرار است این مجموعه را انتشارات انجمن قلم ایران راهی بازار نشر کند.
 
«صخره و پلنگ» عنوان مجموعه اشعار دفاع مقدسی حسین اسرافیلی، شامل غزل و قطعه است که تاکنون در هیچ جایی منتشر نشده است و شاعر برای نخستین بار این مجموعه را منتشر می کند. «دو پنجره» نیز عنوان دو مثنوی بلند از این شاعر است که البته این دو مثنوی در گذشته به صورت دو مجموعه جداگانه با نام های «عبور از صاعقه»و «مثل آتش که در دل سنگ» به چاپ رسیده بود. 
 
 حسین اسرافیلی درباره این دومثنوی به خبرنگار خبرآنلاین می گوید: مثنوی عبور از صاعقه یک مثنوی بلند در رثای شهید محلاتی است که در زمان جنگ ،هواپیمای وی توسط بعثی ها منفجر شد. همچنین مثنوی مثل آتش که در دل سنگ نیز عنوان یک مثنوی دیگر است که به موضوع فلسطین و مظلومیت مردمان این آب و خاک می پردازد و در گذشته هر یک از این دو مثنوی به صورت مستقل چاپ شده بودند.
 
وی توضیح داد: چاپ این دو مثنوی در بازار وجود نداشت از این رو تصمیم گرفتم این دو مثنوی را در یک مجموعه متمرکز برای بار دوم به چاپ بسپارم  که البته این مجموعه را نیز انتشارات انجمن قلم برای دومین بار منتشر خواهد کرد. 
 
 حسین اسرافیلی اسرافیلی اول اسفند 1331 در تبریز به دنیا آمد. وی از شاعرانی است که در طول سال‌های 1358 تا 1366، در حوزه هنری حضوری فعال داشت و به دفعات همراه با دیگر شاعران و به منظور شعرخوانی در نقاط مختلف رزم، عازم جبهه‌ها شد. 
 
اسرافیلی غیر از سرودن شعر به خطاطی، نقاشی و مجسمه‌سازی نیز علاقه دارد. وی در طول سال‌های 1360 تا 1367 مسوولیت صفحه ادبی مجله پیام انقلاب را به عهده داشت و عضو شورای شعر و موسیقی صدا و سیما و شورای شعر نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس است. 


معروف‌ترین مجموعه شعر او تولد در میدان است که به عنوان یکی از آثار برتر شعر دفاع مقدس در دهه 60 از سوی بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس برگزیده شد. آتش در خیمه‌ها، مجموعه شعر عاشورایی، عبور از صاعقه، گزیده ادبیات معاصر شماره 5، مردان آتش‌نهاد، آتش در گلو، آیینه‌های شعله‌ور از سروده‌های اوست.


 


منبع: خبرآن لاين18 دی 1389 1935 0

زنده یاد

زنده ياد «بامداد»

زنده ياد «شهريار»

زنده ياد «اميد» و «عارف» و«فروغ» و «عشقی» و «سپهری» و هزار شاعر بزرگ و نامدار

بی مزار و با مزار

زنده ياد و ... خسته‌ام از اين همه شعار

اين همه دروغ و داردار

زنده ياد و زنده ياد و زنده ياد

زنده باد شاعری كه زنده است و زندگی

روی خوش به او نشان نمی‌دهد؛

شاعری كه نقد عمر را در هوای شعر ناب می‌دهد به باد

شاعری كه ...

زنده باد و زنده باد و زنده باد16 دی 1389 1717 0

هویوسفعلی میرشکاک


عجب حکایتیه، من می گم تو دریایی
تو هی دلت بزنه پر که بادبون باشی
 15 دی 1389 1302 1

20 کیلومتری جاده ی قم

دستخط مرتضی امیری اسفندقه

هوالحق


هر چه خدا خواست،
                         همان
                                 می شود.

نوشته های این صفحه، فقط همان بخشی که به تایید نقل و نفس ِ حسن عزیز می رسد درست است

و بعد اینکه :

20 کیلومتری جاده ی قم بود که با حسن در خصوص همین صفحه گفتگو می شد. پس چه نامی حاضرتر از همین نام؟

گفت :

دلم در سینه پیدا نیست گویی
به استقبال زخم تازه رفته ست

با درود و دعا
مرتضی امیری اسفندقه14 دی 1389 1952 0

ای دل تو که مستی چه بنوشی چه ننوشی با هر می ناپخته نبینم که بجوشی

ای دل تو که مستی -چه بنوشی چه ننوشی-
با هر می ناپخته نبینمکه بجوشی

دلسردم و بیزار از این گرمی بازار
غمهای دم دستی و دلهای فروشی

از عشق برایت چه بگویم چه نگویم
بهتر که از این راز نهان چشم بپوشی

در پیچ و خم زلفش اگر میروی ای دل
دیگر تو سرگشتگی و خانه بدوشی

این منزل دلباز نه دزدی ست نه غصبی
میراث رسیده ست به ما خانه به دوشی

رفته ست ز یاد آن همه فریاد و نمانده ست
جز چند اذان چند اذان در گوشی

نه کفر ابوجهل و نه ایمان ابوذر
ماییم و میانمایگی عصر خموشی

ما شاعرکان قافیه بافیم و زبان باز
در ما ندمیده ست نه دیوی نه سروشی

 14 دی 1389 1706 3

مصاحبه با انجمن شاعران ایران

 •  

                                                                                      

   

 •   

    گفت و گو با حسین اسرافیلی شاعر


       شعر انقلاب ، ادامه شعر اصیل فارسی است

     اشاره:
     حسين اسرافیلی در میان شاعران پس از انقلاب نام آشنایی است. اشعار او بردل می نشیند .او شعر را حسی درونی از یک شاعر می دانداما به شعر موضوعی و شاعرانی که متناسب با موضوع هم شعر می گویند ، معتقد است. او در مورد شعر انقلاب می گوید این گونه از شعر همسو با انقلاب و اهداف آن دوران متولد شد اما در گذر زمان به واسطه دوری از هیجانات آن دوران از آن فاصله گرفت. با این شاعر انقلاب و دفاع مقدس پیرامون شعر انقلاب گفت و گویی داشتیم که می خوانید.

 • حسین اسرافیلی شعر انقلاب را چنین تعریف می کند:شعر انقلاب  به شعری اطلاق می شود که مفاهیم انقلا ب  و آرمان های انقلاب در آن مطرح بوده وبه  آن بخش از شعر که امروز نسبت به آرمان های انقلاب و اهداف انقلاب متعهد است، گفته می شود.

 •  او در مورد پیشینه این گونه از شعر می گوید:پیشینه شعر انقلاب قالب و پیوند خاصی ندارد و ادامه شعر اصیل فارسی است.اما در برهه ای از زمان به دلیل انقلابی که در کشور پدید آمد و  جنگی که تحمیل شد نياز به اين بود كه  برخی از مفاهیم آگراندیسمان و بزرگ شود و به آن بیشتر پرداخته شود که شعر این کاررا انجام داد.همچنان که در بیشتر مواقع وحتی در مشروطه هم می توان  آن را دید. شعر های عصر مشروطه اهداف ، آرمان ها و خواسته های مردم را از مشروطه بیان می کند ولی همچنان  ادامه شعرو ادبیات فارسی ماست اما در برهه انقلاب مشروطه نيز این سئوال پیش می آید که اهداف ، آرمان ها و خواسته های مردم از انقلاب  و انقلابیون چه بوده ، امادر مجموع این نوع شعر  پیشینه خاصی ندارد. جز این که در مقاطعی اتفاقات و پدیده هایی که پیش می آید ، تاثیر بیشتر ی بر شعر می گذارد و اشعار ، رنگ بوی خاص آن زمان و اتفاقات را  پیدا می کند و مملکت به آرامشی می  رسد و اشعار  همین بستر را برای بیان احساسات برمی گزینند.
 •  
 •  این که بعد از انقلاب، شعر انقلاب و این ژانر خاص به وجود آمده، این طور نیست.وقتی  کشور دچار پدیده هایی تازه می شود ویا  مورد هجمه قرار می گیرد ، بسیاری از کسانی که در حوزه ادبیات کار می کنند ، بخشی از نیاز ها و خواسته های خود را مطرح می کنند . انقلاب هم همین طور است.به تناسب انقلاب و حضور آنان که در انقلاب بوده  آرمان ها و اهدافشان از انقلاب در شعر هم حضور پیدا کرد. بسیاری از اشعار جنگ و عناصر ی که می توانست سربازان  و بسیجیان را تهییج کند و به میدان بکشد ، بیشتر در شعر حضور پیدا کرد و در یک جمله می توان گفت که شعر انقلاب ، شعری موضوعی است.

    حسین اسرافیلی به شعر بعد از انقلاب اشاره می کند و می گوید:انقلاب 22بهمن پیروز شد و31شهریور 59عراق به ایران حمله کرد . در ادامه همین اتفاقات بود که  شعرهم  به این سمت کشیده شد و رنگ بوی دفاع ، تهییج و تحریک پیدا کرد.شاعر انقلاب  هم برای دفاع از مرزهای جغرافیایی ، ایمان و عقیده پیدا کرد و آن را در اشعارش نشان داد و شد شاعر جنگ  البته این نوع  شعر هم شعر  موضوعی بود اما شعر انقلاب ، مثل انقلاب که آرمان و اهداف  مشخصی را پی گرفت ،راه مشخصی را برگزید و آن اهداف با رنگ و بوی بهتر و بیشتر و غلیظ تری بیان شد و در اصل شعر بعد از انقلاب ، مثل انقلاب رگه های متعهدانه و آرمانگرایانه پیدا کرد.همان چیزی که در ادبیات گذشته ما وجود داشته است.

     این شاعر انقلاب و دفاع مقدس ، به پیشینه شعر در ایران اشاره کرد و گفت: ادبیات ما پیش از اسلام آیینی بود حتی در گات ها هم می توان آن را دید و در این کتاب  آیین ها به عنوان شعر پیش از اسلام راز و نیاز و گفت و گو با معبود وجود دارد که در مکان های مذهبی اجرا می شد.

     شعر ما از قدیم الایام، در اهداف ملی ما حضور داشته است و شاعران مردم را به رعایت مکارم  اخلاق ، فتوت  و جوانمردی سوق می دادند.حتی در شعر های عاشقانه هم با زبان و بیان نجیبانه  همین ویژگی ها مطرح می شد والبته  موضوعات هم نجیبانه وهمراه باشرم بود.

     این شاعر به تاثیر و تلفیق شعر و موسیقی اشاره کرد و گفت:بعد از پیروزی انقلاب ، هنوز تب و تاب جریانات انقلاب فروکش نکرده بود که روح انقلابی و به تبع آن ،جنگ  شدت پیدا کرد و حتی برخی تک فرزند هایشان را هم به جبهه فرستادندو  اشعارشاعران هم همسو با آرمانها و اهداف آن زمان سروده می شدو در دل و جان مردم رسوخ می کرد و بسیاری از رزمندگان ، اشعار شاعران را زمزمه می کردند  .حتی برخی از اشعار شاعران در جنگ نمود داشت و از آن ها به عنوان نوحه سرایی و ایجاد تهییج استفاده می شد. برخی هم توسط صدا و سیما و سایر مراکز توسط خوانندگان خوانده و ضبط می شد و از شبکه های تلویزیونی و رادیو پخش می شد .این مسئله فقط در مورد اشعار جنگ مصداق ندارد بلکه اوایل انقلاب هم اشعاری را برخی خوانندگان خواندند که بسیار فراگیر و گسترده شد و در میان مردم هم جایگاه خود را پیدا کرد. موسیقی و شعر از دیرباز پیوندی با هم داشتند که امروزه این پیوند بیشتر و تاثیر گذارتر هم شده است.

     اسرافیلی در مورد این که شعرانقلاب پیشروتر بوده یا داستان و رمان می گوید: فکر می کنم که شعر پیشرو تر بوده ووظیفه اش را در همان برهه از زمان به خوبی انجام داد.شعر بیشتر از سایر رشته های هنری در صحنه حضور داشته اما شعر با اندیشه آدم ها گره خورده است و در دوران تب و تاب انقلاب وحتی جنگ بود که برخی از اشعارساخته می شد.

     وی به تاثیر زمان اشاره می کند و می گوید:هر چه از زمان وقوع انقلاب فاصله می گیریم ، ممکن است  که شاعرنتواند به احساسات گذشته و حس و حال آن روزها برگرددو اگر هم اتفاقی در احساسات شاعر رخ دهد،نادر است و به سختی اتفاق می افتد . درواقع تب و تاب یک جریان مثل انقلاب  باید جود داشته باشد تا حس شاعر هم تکرار شود. شعر گره خورده به عواطف و احساسات است.وقتی احساست جریحه دارمی شود ، شاعران شعر می گویندو شعری تولد پیدا می کند اما رمان، داستان و فیلم و نمایشنامه یک کار اندیشیده شده است و بعد از این هیجانات و اتفاقات در گذر زمان، نویسنده  باید بیندیشد و موضوعات و روایات را کشف کند واتفاقات را در داستان و فیلمنامه اش بگنجاند .

   

                                              


   

    • 12 دی 1389 1532 0

  مصاحبه

  گفت وگو با حسين اسرافيلي:

                          تصاوير آرماني در شعر جنگ


                                                         ساير محمدي


                                 

  اشاره:

     «زخم سيب» مجموعه اشعار برگزيده پانزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس است كه به اهتمام حسين اسرافيلي فراهم آمده و از سوي نشر صرير (وابسته به بنياد حفظ آثار و نشر ارزش هاي دفاع مقدس) چاپ و منتشر شده است. «كوه ها سنگ مي زايند» مجموعه اي از شعر شاعران ايران است كه در دفاع از ملت مظلوم فلسطين و با مضمون انقلاب سنگ سروده شده است. اين مجموعه را حسين اسرافيلي گردآوري و نشر صرير منتشر كرده است. حسين اسرافيلي متولد ۱۳۳۰ تبريز، داراي مدرك ليسانس ادبيات فارسي، به عنوان كارمند بازنشسته، تمام وقتش را در اين سال ها صرف شعر و ادبيات مي كند. وي نخستين مجموعه شعرش را تحت عنوان «تولد در ميدان» در سال ۶۴ توسط حوزه هنري منتشر كرد و تا امروز ۱۵ عنوان كتاب در كارنامه اش دارد كه بخش اعظم آن در زمينه ادبيات دفاع مقدس است. آثاري چون آتش در خيمه ها، در سايه ذوالفقار، عبور از صاعقه، شرحه - شرحه آتش، مثل آتش كه در دل سنگ و...

      *آقاي اسرافيلي، كتاب «زخم سيب» چگونه شكل گرفت؟ اين گزيده از ميان چه تعداد شعر فراهم آمده است؟
      سال گذشته كه در تدارك برگزاري پانزدهمين كنگره سراسري شعر دفاع مقدس در اروميه بوديم، در فراخواني از شاعران سراسر كشور دعوت به شركت در اين كنگره كرديم. حدوداً ۱۲ هزار قطعه شعر به دبيرخانه كنگره پانزدهم ارسال شد، در ميان اشعار رسيده گاه به اسم هاي آشناي شاعراني برمي خورديم كه سال هاي سال حضورشان را در عرصه هاي ادبيات دفاع مقدس شاهد بوده ايم و اين بار شعرهايي تازه با نگاهي نو فرستاده بودند كه دريچه اي ديگر پيش چشم مي گشايد. در كنار اين نام هاي آشنا اسامي جديدي با آثاري ارزشمند توجه همه را به خود جلب كرده بودند. شعرها با تصاويري تازه و تخيلي خلاق و تعهدي پنهان در پشت هر واژه مانند پرتو چراغي همه زيبايي هاي جهان را پيش چشم مجسم مي كرد.
      از ميان ۱۲ هزار قطعه شعر بنا به انتخاب و صلاحديد يك هيأت كارشناسي تعدادي از اشعار را در قالب كتابي به عنوان يادمان كنگره پانزدهم منتشر كرديم كه به نام «زخم سيب» چاپ شد.
      * هيأت كارشناسي يا هيأت داوران كه اشعار كنگره را براي چاپ در اين مجموعه داوري و گزينش مي كردند، چه كساني بودند؟
      اسامي هيأت داوران، استاد مشفق كاشاني، آقاي بيگي حبيب آبادي، آقاي عليرضا قزوه، آقاي مؤدب، شيرينعلي گلمرادي و حميدرضا شكارسري بودند. از جمله داوران اين كنگره آقاي بيت الله جعفري بودند كه چون كنگره در اروميه برگزار مي شد و تعداد زيادي شعر به زبان تركي به دبيرخانه رسيده بود، ايشان به عنوان كارشناس شعرهاي تركي مسئوليت بررسي و انتخاب اين دسته از شعرها را به عهده داشتند. البته از بين اين شعرها چند شعر به فارسي ترجمه شد و در اين كتاب آمده است. به هر حال ماحصل ساعت ها و هفته ها كار و تلاش هيأت محترم داوران مجموعه اي از اشعار خوب و موفق ادبيات دفاع مقدس است كه هر كدام با زبان و بياني خاص و در قالب هاي گوناگون شعر امروز ايران، با انديشه و احساس ويژه، داوران دفاع مقدس و حماسه و ايثار و شهادت را بازتاب مي دهند. جالب است بدانيد كه در ميان اين آثار، آثار شاعران جواني كه حتي چند سال پس از پذيرش قطعنامه پا به جهان گذاشته اند، ديده مي شود كه حيرت انگيز است و نشان از آينده پربار و بالنده شعر آنها مي دهد.

     - شما هم به عنوان دبير كنگره و هم به عنوان شاعري با كارنامه مشخص، شعر دفاع مقدس را در برگزاري ۱۵ كنگره چگونه ارزيابي مي كنيد؟

      البته در كنگره پانزدهم يك بخش ويژه تحت عنوان «شعر مقاومت» به مناسبت تجاوز رژيم اشغالگر قدس به لبنان و مقاومت شجاعانه حزب الله و سيدحسن نصرالله كه جهان را به اعجاب واداشت، تدارك ديديم و فراخواني داده شد كه در پايان تعدادي از آثار برجسته را كه در ارتباط با همين موضوع سروده شده، گزينش كرديم و در كنار ساير اشعار برگزيده دفاع مقدس در كتاب «زخم سيب» آورده ايم. اما در ارتباط سير تحول شعر دفاع مقدس از آغاز تا امروز بايد گفت، شعر شاعري و تهييجي، شعر انديشه، شعر نو، غزل، دوبيتي با كيفيت هاي متفاوت و رويكرد مختلف و در حد و اندازه هاي گوناگون از مختصات و مؤلفه هاي شعر دفاع مقدس در طول سال هاي جنگ و بعد از آن بود. يعني از زمان آغاز جنگ كه شعر جنگ متولد شد و گسترش يافت تا سرانجام به رشد و اعتلابرسد، هم شعر انديشه و شعورمند سروده شده و هم شعر شعاري و تهييجي. حالابرخي از دوستان توانايي شان همين قدر بود كه به دليل بي تجربگي، سطح كارشان تا حدودي نازل باشد و با شعار قرابت هاي زيادي داشته باشد. چنان كه اين دسته از شاعران سطح كار عمومي شان هم پائين بود و زبان و بيان شان در همين حد بود و فراتر از اين از آنها انتظار نمي رفت. اما عزيزاني هم بودند مثل سيدحسن حسيني كه در همان ايام مجموعه «هم صدا با حلق اسماعيل» را منتشر مي كند كه شعرهايي مثل «اي زده شعله به شب بارقه باورتان» را در خود دارد. اين شعر اگرچه آميخته با شعار است، اما عمق دارد و شعريت آن قابل ترديد و تشكيك نيست. يا شعر «مي روم مادر كه اينك كربلامي خواندم» هر چند رنگي از شعار را در خود دارد منتها كسي مثل سيدحسن حسيني شعارش هم به شعور نزديك بود. شعورمند، در عين حال بازتابي از شعارهاي انقلاب بود. در اين ميان برخي هم شعرهايشان در سطح شعار باقي مي ماند. عمق نداشت. البته شرايط اجتماعي و فضاي جامعه و شرايط جنگ در آن زمان كه هر روز آژيرهاي آمبولانس ها فضاي شهر را پر مي كرد و آمبولانس ها با صداي آژير قرمز در خيابان ها جولان مي دادند، سر هر كوچه حجله شهيدي برپا بود چنين مي طلبيد كه شاعر هم تحت تأثير اين موقعيت، اشعار تهييجي بنويسد چرا كه متأثر از جو و فضاي جامعه بود و شعرش ناگزير بازتابي از همين شرايط. بنابراين در آن شرايط شعر هم نمي توانست به شعارهاي جنگ نپردازد و شاعر هم به دنبال شعر انديشه برود و با تعقل و تفكر شعر بسرايد. پرداختن به جنگ و شعارهايش در آن بحبوحه خود خردمندانه ترين شيوه اي بود كه شاعران جنگ در پيش گرفته بودند.
      * البته همه شاعران رويكرد يكساني نداشتند.
      شاعراني هم بودند كه شعري در اين زمينه ننوشتند و خود را در جريان اين رويداد عظيم تاريخ قرار ندادند. ما هم گله مند بوديم كه فلان شاعري كه متعلق به اين آب و خاك است، شاعري كه به مناسبت زلزله تركيه شعر مي نوشت اما در ۸ سال كه هر روز زلزله جنگ قرباني مي گرفت و دسته دسته فرزندان اين مملكت جان خود را در طبق اخلاص مي نهادند و براي حفظ امنيت و ايمان و جغرافياي اين سرزمين مي جنگيدند و به شهادت مي رسيدند، حتي يك سطر اين شاعران، حماسه ۸ سال دفاع مقدس را در آثارشان بازتاب ندادند. اين شاعران كه آن روز به هر دليل شعري در اين زمينه ننوشتند، امروز به اين نتيجه مي رسند كه خردمندانه ترين روش اين بود كه لااقل از دور دستي بر آتش داشته باشند. به هر حال ايران وطن اين دسته از شاعران هم بود. هرچند عده اي از همين شاعران امروز مدعي اند كه در اين ارتباط شعر نوشته اند، اما منتشر نكرده اند و يا در مطبوعات چاپ نكرده اند.

      * ما از بحث اصلي دور شديم، قرار بود ارزيابي خودتان را از سير تحول شعر دفاع مقدس در دو - سه دهه اخير بگوييد.
      در آن مقطع كه جنگ در جريان بود و دوره تب و تاب و التهاب جنگ بود آن شور و حالي كه در ميان رزمندگان وجود داشت اعزام جوانان بود. شعر هم در كنار اين رويدادها حضوري پررنگ داشت. اما بعد از پايان جنگ كه جامعه به سمت سازندگي روي آورد و آن شور و حال و التهاب تا حدودي فرونشست و آرامشي در همه جا حكمفرما شد، شعر هم به سمت عقلاني شدن و فاصله گرفتن از شعار حركت كرد. يعني شعر هم ديگر لباس رزم را از تن به درآورد و رخت فاخر به تن كرد. در اين فاصله البته شاعراني كه دل در گرو شعر متعهد داشتند باز هم شعر متعهدانه را ادامه دادند. فقط نوع برخورد عوض شد يعني شاعر ديگر در وصف آزادسازي خرمشهر شعر نمي گفت يا در مورد شكست حصر آبادان نمي سرود. اين بار موضوع شعر عوض شد و فرم و قالب ديگري مي طلبيد كه بازتابي از اين رويكرد را در شعر شاعران يكي - دو دهه اخير مي بينيم. به تعبيري هر چه از روزهاي اول جنگ فاصله مي گيريم، شعرها توانمندتر، عقلاني تر، منسجم تر و به لحاظ كيفيت بهتر مي شود.

     چگونه به  * شما به عنوان شاعر از دفتر اول «تولد در ميدان» تا امروز چه مراحلي را در شعر از سرگذرانديد؟ داوري سير تحول شعر خودتان مي پردازيد؟
      من بيشتر شعرهاي دوره اول خودم را مي پسندم. شايد به اين دليل كه هنوز دل در گرو آن روزها و آن رويدادها دارم. علاوه بر آن كه با گذشت اين مسائل من در زمينه شعر آئيني بيشتر كار كردم. آخرين مجموعه شعر من «شرحه، شرحه آتش» شعري است كه در ارتباط با حضرت زينب(س) سروده شده است و در رابطه با وقايع عاشوراست. يعني به شعر آئيني مي پردازم و احساس مي كنم ديني نسبت به ائمه معصومين و اهل بيت عصمت دارم كه بايد ادا كنم. گرفتاري انسان ها از جمله گرفتاري هاي خود من در زندگي روزمره و مشغله هاي فكري ما در اين سال ها ما را از پرداختن تمام وقت به ادبيات جنگ بازداشته است. مثل زمان جنگ ديگر زندگي ما بسيجي وار نيست. ادعاها زياد شده، عيالوار شده ايم، بچه ها بزرگ شده اند، تقاضاهايشان زياد شده است. همين مسائل ما را مجبور كرده كه وارد كارهايي اجرايي بشويم و همين مسائل ما را از مطالعه و نوشتن و كار كردن در حوزه ادبيات دور كرده است.
      يك زماني شور وعلاقه، نيروي جواني مرا از منزلم در نظام آباد به ميدان انقلاب و به حوزه هنري مي كشاند تا دور هم جمع بشويم و شعر بخوانيم و آثار يكديگر را نقد بكنيم.

      * به لحاظ شكل و قالب چطور؟ آيا تمام شعرهاي شما در اوزان عروضي و در قالب كلاسيك سروده شده و مي شود؟
      عمده سروده هايم در قالب كلاسيك و در اوزان عروضي است. از همان ابتداي راه يعني كتاب «تولد در ميدان» شايد حدود ۱۰درصد از شعرهايم در قالب سپيد و نيمايي و آزاد سروده شده است. الآن هم در اغلب مجموعه هايم چند شعر آزاد دارم. در كتاب «آتش در گلو» كه در سال ۷۳ منتشر كردم ، در مقايسه با ديگر كتاب هايم اشعار بيشتري در قالب آزاد چاپ شده است.

      * زيباترين كاري كه تاكنون سروده ايد، كدام شعر است؟
      شعري از مجموعه «تولد در ميدان» دارم، كه گمان نمي كنم در خاطرم مانده باشد. شعر اين گونه شروع مي شود:
      باز مي خواند كسي در شيهه اسبان مرا
      منتظر استاده در خون چشم اين ميدان مرا
      مي برم منزل به منزل چوب دار خويش را
      تا كجا پايان دهم آغاز كار خويش را
      اما اجازه بدهيد شعر ديگري كه دم دست دارم براي شما بخوانم:
      تير اي گرم يادگار پدر
      هم نفس با پدر به گاه خطر
      تير اي بارها خطر كرده
      از دل خشم و خون گذر كرده
      رفته لب تشنه بي اشارت آب
      گشته از خون دشمنان سيراب
      در شب وحشي عدو رفتار
      پلك چشم تو تا سحر بيدار
      ياد بادا پدر به آيين اش
      تو هماره به زير بالين اش
      ياد بادا كه در صف پيكار
      سرخ رو آمدي برون از كار
      گاه بودي به دست پيغمبر
      گه به پيكار در كف حيدر
      گاه در كربلاعلم زده اي
      خط مردانگي رقم زده اي
      شعرهايي كه آن زمان بيشتر بر سر زبانها بود، شعرهايي از اين دست بود. شعرهايي بود كه براي دوستان مي خوانديم و ارجمندي خاصي داشت.

      * از ميان اشعار شاعران ديگر كه در زمينه ادبيات دفاع مقدس سروده شده، كدام شعر را خيلي مي پسنديد و دوست داريد؟
      من شعرهاي مرحوم سيدحسن حسيني را دوست دارم. شعرهاي سلمان هراتي را دوست دارم. اشعار قيصر امين پور مرا سخت مجذوب مي كند. اما اگر بخواهم تنها يك قطعه شعر را انتخاب كنم، احتمالاً آن شعر «شعري براي جنگ» قيصر امين پور است. ضمن اين كه شعر «جنگجوي چهارده ساله» محمدرضا عبدالملكيان را هم نمي توان فراموش كرد.

      * شما فكر مي كنيد حضور شاعر در عرصه نبرد و در ميدان جنگ چقدر در كارش مؤثر است؟ شما شخصاً چند وقت در جبهه حضور داشتيد؟
      حضور درجبهه ها، هم به صورت رزمنده و هم به صورت ديد و بازديدها و اجراي برنامه شعرخواني به مناسبت هاي مختلف، براي هريك از ما پيش مي آمد. يك وقت مي ديدي دوستان شاعر از حوزه هنري تماس مي گرفتند و مي گفتند مي خواهيم عيد پيش رزمنده ها در جبهه باشيم، ما هم بلافاصله بار سفر مي بستيم. زنده ياد محمدعلي مرداني كه سني بيشتر از ما داشت دست مرا وقتي خسته مي شدم مي گرفت و مي گفت اين لشكر عاشورا از تبريز آمده اند. بايد براي اين بچه ها شعر بخواني. به زبان تركي. بايد بخواني تا بيشتر لذت ببرند. براي ما هم لذت بخش بود حضور در جبهه و بودن در كنار رزمنده ها. اگر آن ايام در جبهه هم نبوديم، صداي آژيرها در خيابان ها، حجله هايي كه بر سركوچه ها بر پا مي شد، تشييع شهدا در شهرها، برنامه هاي اعزام به جبهه ها، فضاي جامعه را به شكلي رقم مي زد كه انسان را غرق در شور و حال مي كرد. و از دور هم مي شد فضاي جبهه و عطر خوش باروت را احساس كرد. فضاي جامعه ، جبهه را تداعي مي كرد آن هم براي كسي كه مي سرايد: مي برم منزل به منزل چوب دار خويش را . متأسفانه ديگر آن حال و هوا و آن فضا از جامعه شهري رخت بربست انتظار هم نبايد داشت كه چرا شاعر مثل آن زمان شعرهاي حماسي و تهييجي نمي گويد. فضاي شهرها بدل به فضاي تزئيني، روشنايي نئون ها و تابلوهاي تبليغاتي شده است. جامعه، ديگر جامعه مصرفي شده است. حضور شاعر در جبهه در كارش و در اثرش تأثير انكارناپذيري دارد چون مشاهده مهم ترين و بنيادي ترين وجه كار نويسنده و شاعر است. طبعاً شعري كه با مشاهده شكل مي گيرد، برآمده از دل است. براساس توهم و خيالپردازي نيست.

      * شعر و ادبيات دفاع مقدس، در مقايسه با شعر مقاومت فلسطين داراي چه جايگاهي است؟ به نظر مي رسد شعر مقاومت فلسطين با حضور شاعراني چون محمود درويش ، غسان كنفاني و ... توانست جهاني شود. اما اين اتفاق براي شعر دفاع مقدس نیفتاد؟     شماوقتي شعر شاعراني مثل محمود درويش را كه نگاه مي كنيد مي بينيد اين گروه از شاعران به جاي استفاده از آرمان هاي بزرگ مردم خود و به كارگيري انديشه هاي والاي انساني با استفاده از آموزه هاي ديني ، به تصويرسازي از چهره زن آرماني در شعر مي پردازند تا مخاطبان جهاني براي شعر خود دست و پا كنند. وقتي محمود درويش در شعرش وطن زخم خورده اش را در هيئت زني زيبا تصوير مي كند، براي من چندان جذابيتي ندارد و خوشايند نيست يعني نگاه رمانتيك به جنگ و وطن دارند. وطن به معشوق تشبيه مي شود. وطن مجروح يعني معشوقي كه ساق سيمين اش زخم خورده است. اين تعابير براي شاعران ما كه در اشعارشان ارزش هاي اخلاقي و انديشه هاي ديني را پاس مي دارند، تعابير مناسبي نيستند. اگر شعر دفاع مقدس نتوانست جهاني شود به دنبال استفاده ازاين گونه تعابير و تصاوير نبود. شعر دفاع مقدس شعر انديشه است، شعر شعور است. مرثيه يك نسل است كه در آتش كينه لشكر دشمن سوخته است. رزمندگان ما وطن را به چشم معشوق نديدند تا ما شاعران آن را اين گونه تصوير كنيم. وطن را به چشم وطن ديدند جاي تفكر و انديشگي در شعر دفاع مقدس بسيار بارز است و بالاتر از شعر مقاومت فلسطين است. اما در زبان شعر مقاومت از شعر دفاع مقدس موفق تر است. مخاطبان ميليوني شعر عربي را نمي توان با مخاطبان دو-سه هزارنفري شعر فارسي مقايسه كرد. ملت عرب يكي از بزرگ ترين افتخارات اش همان شعر است. زبان شعرمقاومت خيلي قوي و بسيار امروزي تر است. آن فخامت زبان و تصوير سازي و مضمون پردازي در شعر عرب سبب شد كه مخاطبان فراواني در سطح جهان جذب كند و از اين لحاظ شهرت فراواني كسب كرده است اما اين عناصر در شعر ما كمرنگ است. در عوض انديشه در شعر ما بسيار والاتر و انساني تر است. آن عنصر انديشگي در شعر فلسطين غايب است كلمات و عباراتي كه دنيايي از خرد و انديشه و مكتب انسان سازي چون اسلام پشت آن باشد ، در شعر فلسطين حضور ندارد. اما خوشبختانه شاعران ما دراين زمينه بسيار توانمند هستند. مثلاً نظامي در آثار عاشقانه اش مي گويد:
      تو مو مي بيني و من پيچش مو
      تو ابرو من اشارت هاي ابرو
      اگر در ديده مجنون نشيني
      به غير از خوبي ليلي نبيني
      مي بينيد كه شاعران ما در عاشقانه هايشان هم دنبال معشوقي فراتر از يك معشوق معمولي هستند يك سرو گردن بالاتر از معشوق هاي ديگرند. انسان هاي متعالي تري هستند.

      * شما دراين فراخوان ها جهت سرودن شعر براي ملت فلسطين به استعدادهاي جديد هم برمي خوريد؟
      بله. خيلي. من در جريان همين فراخوان با چند تن از اين شاعران بااستعداد شهرستاني آشنا شدم كه كارهاي بسيار خوبي داشتند. مثلاً جواني از سمنان يا خانمي از اراك كه در بخش دانشجويي حضور داشت و شعرهاي بسيار خوبي مي سرود. كلاً هدف از برگزاري اين كنگره ها يكي آشنايي با شاعران و نويسندگان شهرستاني در استان هاي مختلف است تا براي انتشار آثار خوب اين افراد راهي باز شود، ديگراين كه شركت افراد در كنگره ها و حضور چهره هاي جديد، سبب تبادل فكر و انديشه بين نسل هاي مختلف در استان هاي دور و نزديك خواهد شد.
      
      
      
       
                             روزنامه ايران، شماره 3712 به تاريخ 23/5/86، صفحه 15 (ادب و فرهنگ پايداري)  11 دی 1389 3108 0

  مصاحبه با روزنامه جام جم

  گفتگو
  نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
  با حسين اسرافيلي ‌درباره ‌ادبيات آييني
  سوز ‌و ‌صداقت‌،‌ رمز‌ قبولي ‌شعر ‌آييني
   
   
  اشاره:
   
  سخن گفتن از ادبيات ديني و آييني اگرچه تكراري مي‌نمايد، اما به دليل آسيب‌ها و مشكلاتي كه در اين حوزه با آن روبه‌رو بوده‌ايم، همچنان بابي است گشوده و پر از حرف‌هاي نگفته و شاعراني كه سال‌ها در اين عرصه حضور داشته‌اند و صد سينه سخن دارند كه يكي از آنها حسين اسرافيلي است.

  اسرافيلي اول اسفند 1331 در تبريز به دنيا آمد. وي از شاعراني است كه در طول سال‌هاي 1358 تا 1366، در حوزه هنري حضوري فعال داشت و به دفعات همراه با ديگر شاعران و به منظور شعرخواني در نقاط مختلف رزم، عازم جبهه‌ها شد.

  اسرافيلي غير از سرودن شعر به خطاطي، نقاشي و مجسمه‌سازي نيز علاقه دارد. وي در طول سال‌هاي 1360 تا 1367 مسووليت صفحه ادبي مجله پيام انقلاب را به عهده داشت و عضو شوراي شعر و موسيقي صدا و سيما و شوراي شعر نيروهاي مسلح بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس است.

  معروف‌ترين مجموعه شعر او تولد در ميدان است كه به عنوان يكي از آثار برتر شعر دفاع مقدس در دهه 60 از سوي بنياد حفظ آثار و ارزش‌هاي دفاع مقدس برگزيده شد.

  آتش در خيمه‌ها، مجموعه شعر عاشورايي، عبور از صاعقه، گزيده ادبيات معاصر شماره 5، مردان آتش‌نهاد، آتش در گلو، آيينه‌هاي شعله‌ور و صخره و پلنگ از سروده‌هاي اوست.
   

  گفتگو را با اين سوال آغاز مي‌كنم كه در ميان مجموعه هنرهاي ايراني، چرا در گذشته بيشترين توجه به هنر شعر معطوف بوده است؟

  در ايران عزيز و كهن ما هميشه شعر مجموعه‌اي از فعاليت‌هاي فرهنگي، ديني و اجتماعي بوده است. بهترين داستان‌هاي بلند در ادبيات ما به زبان شعر نوشته شده است. خسرو و شيرين و ديگر منظومه‌هاي شاعراني نظير نظامي همگي شعر بوده است. داستان‌هاي كوتاه در ادبيات كهن ما نيز به همين زبان نوشته شده است. براي مثال در مثنوي مولوي گاهي يك بيت، يك داستان كوتاه‌كوتاه است. ببينيد جايي مي‌گويد: آن يكي خر داشت پالانش نبود/ يافت پالان گرگ خر را در ربود. مي‌بينيد كه در يك بيت، يك داستان را تعريف كرده است.

  حتي هنرهايي كه با ادبيات نسبت مستقيمي ندارند با زبان شعر در ادبيات ما حضور دارند. قصايد انوري و منوچهري با تصويرهايي كه از طبيعت و بخصوص بهار مي‌دهند حسي را به مخاطب منتقل مي‌كند كه گويي در برابر يك تابلوي نقاشي قرار گرفته است.

  از سوي ديگر در شعرهاي شاعراني چون شيخ محمود شبستري با شاعري روبه‌روييم كه دقيقا در حال تدريس مفاهيم معرفتي به مخاطب خويش است. سنايي غزنوي حديقه‌الحقيقه خود را در پاسخ به يكي از علماي درباري آن روزگار مي‌سرايد كه از او مي‌پرسد بالاخره دين تو چيست. سنايي در پاسخ او دقيقا به آموزش و اعلام مواضع ديني و آييني خود مي‌پردازد. پس مي‌بينيم شعر براي اعلام موضع در مسائل فكري و عقيدتي نيز استفاده مي‌شده است.

  همچنين شعر در حوزه‌هاي اجتماعي نيز مورد توجه بوده است، به گونه‌اي كه براي مثال مفاهيم اجتماعي پيچيده و نقدهاي خطرناكي را مطرح مي‌كند، آن هم در شرايطي كه اين انتقادات شديد مساوي بوده است نه فقط با خطر جاني براي خودش، بلكه براي همه قبيله و عشيره او.

  از سوي ديگر در بيان مفاهيم جزيي اجتماعي هم شعر حضور داشته است، به گونه‌اي كه وقتي شعرهاي صائب را مي‌خوانيد مي‌بينيد در هر غزل با بيت‌هايي روبه‌روييم كه پيچيده‌ترين موضوعات اجتماعي را به زبان شعر به نقد كشيده و غيرممكن است شما غزلي از او را بخوانيد و از اين نمونه نقدهاي اجتماعي نبينيد. وقتي شاعر مي‌گويد: دست طمع چو پيش كسان مي‌كني دراز/ پل بسته‌اي كه بگذري از آبروي خويش؛ به نقد اجتماعي پرداخته است و در عين حال زبانش شعري است. اين نگاه اجتماعي در شعر فردوسي هم هست وقتي مي‌گويد: ز ناپاك‌زاده نداريد اميد/ كه زنگي به شستن نگردد سفيد علاوه بر نقدي تاريخي، يك بحث اجتماعي هميشگي را هم مطرح مي‌كند و اصولا بيت بيت حكيم توس از اين نمونه‌ها سرشار است.

  مي‌بينيد كه در ادبيات ما هم آموزش ديني را با زبان شعر بيان مي‌كرده‌اند و هم در تلفيق عرفان و عشق از اين زبان استفاده مي‌شد، به گونه‌اي كه شعر حافظ موفق‌ترين نمونه در اين زمينه است.

  از طرف ديگر ديدگاه و جهان‌بيني مذهبي در بيان شاعران ما هميشه وجود داشته است. وقتي حكيمي بزرگ چون فردوسي مي‌خواهد داستان‌هاي افسانه‌اي قديمي ما را بيان كند با نگاهي برخاسته از همين جهان‌بيني ديني به روايت داستان‌هاي كهن مي‌پردازد. براي مثال وقتي داستان اكوان ديو را تعريف مي‌كند و مي‌گويد اكوان ديو رستم را بلند مي‌كند و از او مي‌پرسد تو را به كوه پرتاب كنم يا دريا، رستم كه مي‌داند او برعكس عمل مي‌كند مي‌گويد مرا به كوه پرت كند و وقتي اكوان ديو رستم را به دريا مي‌افكند، رستم شنا مي‌كند و از دريا بيرون مي‌آيد و اكوان را مي‌كشد و در اينجا فردوسي بلافاصله در مورد ديو مي‌گويد: تو مر ديو را آدم بد شناس/ همان كو ندارد ز يزدان سپاس. يعني كسي كه شكر يزدان نمي‌گويد ديو است. به عبارت ديگر شاعر در اينجا ديو نفس را به تصوير مي‌كشد. شهيد مطهري مي‌گويند در قيامت آتشي نيست جز تجسم عيني از اعمال ما و فردوسي نيز تجسم عيني ديو نفس ما را به صورت هيولايي دهشتناك به تصوير كشيده است.

  چنان كه گفتيم بالاترين مفاهيم عرفاني، تندترين نقدهاي اجتماعي، ظريف‌ترين و نجيب‌ترين عاشقانه‌ها و مفاهيم معرفتي و تدريس علوم ديني در ديوان‌هاي شاعران گذشته ما وجود دارد. حضرت رسول(ص) هم مي‌فرمايند خداوند را گنج‌هايي است كه زير زبان شاعران است. اين نگاه و مجموعه ادبيات ما كه مكارم اخلاقي و ارزش‌هاي ديني و انساني را در خود جمع دارد باعث شده است ادبيات فارسي بخصوص شعر فارسي بهترين تبليغ‌كننده و ترويج‌دهنده ارزش‌هاي ديني و ملي در طولتاريخ باشد.

  بنابراين فكر مي‌كنم ادبيات كلاسيك ما هميشه محمل خوبي براي انتقال بسياري از مفاهيمي بوده است كه در غرب به عنوان مكتب‌هاي ادبي و فلسفي و فكري مطرح شده است بدون اين كه در وادي ايسم‌هاي رايج و مصطلح بيفتد.

  علاوه بر اينها در آن دوران، شعر نقش رسانه‌اي هم داشته است و منتقل‌كننده حرف‌ها و خبرهاي مهم و قابل توجه بوده است. به گونه‌اي كه براي مثال اگر در تبريز زلزله‌اي مهيب روي مي‌داده است، قصيده قطران تبريزي درباره اين حادثه دهان به دهان مي‌گشته و مردم آن روزگار از اين طريق متوجه حادثه‌اي مي‌شده‌اند كه در اين شهر روي داده بوده است.

  اين نقش‌ها به مرور از دوش شعر برداشته شده است. به نظر شما اين روند چه آسيب‌هايي به جايگاه شعر زده است و نيز چرا با اين‌كه بسياري از چنين وظايفي را ديگر شاعران به عهده نداشته‌اند، چرا همچنان ادبيات آييني و ديني تا اين حد به شعر وابسته است؟

  يكي از دلايل اين كه هنر آييني ما همچنان تا حد زيادي مرهون و مديون شعر و شاعران است حمايت، پشتيباني و تقديري است كه بزرگان ديني و ملي ما از شاعران داشته‌اند. در تاريخ آورده‌اند شاعري در مدينه مي‌زيست كه مدح حضرت علي(ع) مي‌گفت. پس از صلح معروفي كه برقرار شد، معاويه حاكمي براي مدينه فرستاد و به او دستور داد كه برو و اين شاعر را بگير و دست‌بسته نزد من بفرست. حاكم مدينه كه عداوتي با اين شاعر نداشت وقتي ديد او بيمار و كهنسال است در اجراي دستور تعلل كرد تا اين كه شاعر سالخورده درگذشت و پس از آن نامه‌اي به معاويه نوشت كه دستور شما رسيد، اما شخص يادشده فوت كرده است. جواب مي‌رسد جنازه شاعر را از قبر بيرون بياوريد و همراه با شعرهايش آتش بزنيد. اين همه عنادي كه با شعر و شاعران شيعي داشته‌اند نشان‌دهنده تاثيرگذاري اين نوع فعاليت فرهنگي و هنري در جامعه بوده است.

  اگرچه بعدها هنرهاي ديگر راهشان را از شعر جدا كرده‌اند و هركدام استقلالي يافته‌اند، من معتقدم بجز موسيقي تاثيرگذاري هيچ هنري بر روح و روان انسان به شعر نمي‌رسد.

  همچنان كه بين نقاشي و دوربين تفاوت هست و دوربين چيزي را كه مي‌بيند به تصوير مي‌كشد، اما نقاشي تصوير ذهني نقاش است، بين شعر و ديگر هنرها هم تفاوت هست و به همين دليل تاثيرگذاري روحي و رواني اين هنر در مخاطب بيشتر است.

  اين تفاوت ميان شاعران نيز هست و شايد بهترين مثال در اين خصوص شهريار باشد. مرحوم شهريار از زنده‌ياد بولوت قراچورلو معروف به سهند به عنوان استاد خود نام مي‌برد و مي‌گويد من شاعري قافيه‌پرداز بودم، اما سهند مرا به هيجان آورد. شايد بخشي از اين كه سهند به اندازه شهريار معروف نيست به اين دليل باشد كه تنها به تركي شعر گفته، اما بخش مهمي از اين مساله هم به اين برمي‌گردد كه او شعرهايي با دقت و براساس اسلوب فني سروده اما شهريار در حيدربابا از گويش امروزي روستا‌ها استفاده كرده و حسرت‌هاي امروزي را با عواطفي شديد بيان كرده است.

  باياتي‌هاي تركي و شعرهاي كوتاه فولكلور در خراسان و ديگر مناطق كشور با عرف مردم گره خورده و با آنها فال مي‌گيرند و حسرت‌ها و آرزوهايشان را با آنها بيان مي‌كنند.

  ادبيات آييني در دوره‌هاي مختلف چه فراز و فرودي داشته و چقدر تحت تاثير مسائل بيروني بوده است؟

  بعضي مسائل بستگي به شرايط سياسي و ادبي و حكومتي روزگار دارد. يك زماني شاعري مثل فردوسي در زمان حاكمي مثل محمود غزنوي زندگي و داستان‌هاي افسانه‌هاي كهن را با نگاه ديني بيان مي‌كند يا سنايي در دوره‌اي زندگي مي‌كند كه نمي‌تواند حتي با صراحت و آزادانه به اين سوال كه مذهبش چيست پاسخ بگويد، براي همين با ترفندهايي از حقانيت مذهب شيعه دفاع مي‌كند. مثلا جايي مي‌گويد: مگر داستان پسر هند جگرخوار نشنيدي/ كه از او بر سر اولاد پيمبر چه رسيد/ پدر او لب و دندان پيمبر بشكست/ مادر او جگر عم پيمبر بمكيد/ خود به ناحق حق داماد پيمبر بگرفت/ پسر او سر فرزند پيمبر ببريد/ بر چنين قوم چرا لعنت و نفرين نكنم/ لعن الله يزيدا و علي آل يزيد. به خاطر جايگاهي كه معاويه نزد گروهي از مسلمانان دارد بصراحت او را لعن نمي‌كند، بلكه يزيد و آل او را لعنت مي‌كند يا وقتي پيامبر و پس از آن خلفاي راشدين را مدح مي‌كند، وقتي به مدح حضرت علي(ع) مي‌رسد مي‌گويد: با مديحش مدايح مطلق/ زهق الباطل است و جاءالحق. مي‌بينيد كه شاعر مجبور است محتاطانه حرفش را بزند، اما در دوره‌هايي مثل دوره صفويه يا امروز كه توجه به آموزه‌هاي ديني بيشتر شده است و شاعران آزادي عمل بيشتري پيدا و حرف دلشان را آزادانه بيان مي‌كرده‌اند با شرايط شاعراني مثل سنايي متفاوت است.

  البته در اين بيان‌ها هر كس بضاعت و توانمندي مشخصي دارد. يك نفر شاعري هياتي است. در هيات‌هاي مذهبي از تحصيلكرده‌ها تا افراد عامي حضور مي‌يابند و شاعراني با زبان قابل فهم در اين هيات‌ها شعرهايي مي‌سرايند. يك نفر هم مانند زنده‌ياد خانم طاهره صفارزاده با زباني شعر مي‌گويد كه اگرچه هيچ نيازي نيست در آن از حديث و آيه استفاده شود، اما برآمده از جهان‌بيني ديني و بازگوكننده مفاهيم ديني است، فطرت انسان پاك است و مي‌بينيد كه در شعرهاي آخر فروغ فرخزاد كه صحبت از آمدن كسي مي‌كند كه مثل هيچ كس نيست، فروغ در اصل با فطرت خود ظاهر شده است.

  ادبيات آييني در دوراني مثل دوران ما به چه آسيب‌هايي دچار شده است؟

  متاسفانه آسيب‌هايي وارد مي‌شود، براي مثال من چندي پيش مجموعه شعري از يك خانم شاعر ديدم كه در مجموعه‌اش 10 تا 15 غزل خيلي خوب براي امام رضا(ع)‌، حضرت ابوالفضل(ع)‌ و امام زمان(عج) داشت. در كنار آنها شعرهاي عاشقانه‌اي كه شاعر در آنها خيلي عريان‌گويي كرده بود. مشخص است شاعر براساس ميل دروني اين شعرهاي مذهبي را نگفته است، بلكه براساس طبع روزگار سروده است. نمي‌شود فطرت دروني انسان را به سمت شعر مذهبي بكشاند و در عين حال شعرهايي با لايه‌هاي عريان بگويد. متاسفانه خيلي وقتها اين آسيب‌ها به وجود ميآيد كه كساني براي خوشايند بسيار كسان ديگر، حتي براي شاعران آييني‌سراي ديگر، شعر آييني بگويند و ممكن است اين گونه شعرها از تصويرهاي نو برخوردار باشد، اما از تاثيرگذاري آن و تاثير دروني و روحي بي‌بهره است.

  در روزگاري محتشم شعر بلندي سرود كه در ادبيات ما ماندگار شده و به گونه‌اي با عواطف و احساس مردم گره خورده است كه در ايام محرم شما ممكن نيست به هياتي مذهبي برويد و كتيبه‌اي از سروده‌هاي او را نيابيد. چرا ديگراني كه شعرهايي فني‌تر از او گفته‌اند اين توفيق را نيافته‌اند؟ چون سوز و صداقت و صميميت محتشم در آنها نبوده است. داستان معروف خوابي كه مرحوم آيت‌الله العظمي مرعشي نجفي درباره شعر «علي اي هماي رحمت» شهريار ديده بود را همگان شنيده‌اند. خيلي‌ها براي امام علي(ع) شعر گفته‌اند، اما سوز و صداقتي كه در اين شعر بوده است باعث شده هم بزرگان آن را بپذيرند و هم ذكر مردم كوچه و بازار شود.

  ما در ادبيات آييني در سال‌هاي اخير كنگره‌هاي مردمي‌ شعر را در شهرستان‌ها شاهد بوده‌ايم كه با استقبال گسترده مردمي ‌روبه‌رو بوده است نظير كنگره شعر ميلاد آفتاب اصفهان و شب‌هاي شعر عاشوراي شيراز. در مقابل شاهد برگزاري تعداد زيادي كنگره‌هاي دولتي بوده ايم كه استقبال چنداني از آنها نشده است. به نظر شما اين كنگره‌ها كه سال‌هاي اخير بشدت رايج شده است و در هر شهرستاني شاهد برپايي آنها هستيم چقدر در اين آسيب‌ها دخيل هستند؟

  اعتقادات ديني بايد در درون مردم رشد كند نه اين كه ما به جاي بالا بردن اعتقادات تنها اطلاعات ديني مردم را بالا ببريم. امروز شايد خيلي‌ها احكام ديني را بدانند، اما به آن احكام عامل نباشند. آن كساني كه تشويق به ارزش‌هاي ديني مي‌كنند، خودشان نيز بايد اين ارزش‌ها را رعايت كنند. مردم هم بايد خودشان آزاد باشند كه بر اساس فطرتشان به سمت دين بيايند. اين كنگره‌ها هم شايد تاثيرعام داشته باشد، اما تاثير خاص آن خيلي نيست.

  در دوره‌هاي اخير توجه به شعر و ادبيات مهدوي در جامعه ما زياد شده است و شاعران از طيف‌هاي مختلف از شاعران هياتي تا شاعران حرفه‌اي و رسمي‌ با نگاه‌هاي مختلف به اين حوزه ورود پيدا كرده‌اند. اين توجه چه دلايلي دارد و چه آسيب‌هايي بر آن مترتب است؟

  از گذشته تا امروز اسم مبارك حضرت مهدي(عج) در ادبيات ما زياد آمده است و حتي خيلي‌ها وقتي پادشاه حاكم از جنگي با پيروزي برمي‌گشته است، مي‌گفته‌اند رايت مهدي مگر آمده است. حضور نام ايشان از قديم بوده و البته در دوره‌هايي شديدتر شده، چرا كه شرايط اجتماعي و اخلاقي و سياسي و اقتصادي جامعه در نيازهاي انسان‌ها تاثيرگذار است.

  البته اين موج توجه به حضرت موعود در ايران و يك نجات‌دهنده برتر در تمام جهان ريشه در وضعيت اجتماعي امروز دارد و بخشي از چنين توجهي را بايد به اين دليل ارزيابي كرد.

  مي‌گويند كسي كه اعتقادات مادي داشت از حضرت صادق(ع) پرسيد خدا را براي من تعريف كنيد. ايشان فرمودند آيا با كشتي سفر كرده‌اي؟ عرض كرد: بله. فرمودند: اگر وسط دريا حادثه‌اي براي كشتي تو پيش بيايد به چه چيز متوسل مي‌شوي؟ گفت: به قدرتي كه بتواند مرا نجات دهد. امام فرمود: اين قدرت، همان خداست.

  سرخوردگي‌هاي سياسي و اجتماعي و ايجاد فاصله ميان افراد جامعه با هم و با جامعه و مسوولان باعث مي‌شود به قدرتي ديگر متوسل شوند كه خودش بالاتر از همه حاكمان دنياست.

  اين موضوع البته وجهي جهاني هم دارد و استبدادي كه در جهان حاكم است بر اين فضا دامن مي‌زند، يعني مردم همه جاي جهان در انتظار يك منجي كه فراتر از روابط ظالمانه موجود در جهان امروز بر جهان حكم مي‌راند، هستند. وقتي در فلسطين مردم اين كشور در زير آتش و گلوله و خمپاره قرار دارند و تروريست‌هاي صهيونيست آنها را با بالگرد ترور و اين مساله را رسماً اعلام مي‌كنند، دنيا اين صهيونيست‌ها را مدافع و كساني را كه در برابر آنها هستند، ستيزه‌جو و تروريست مي‌خواند، اين سرخوردگي از حاكميت‌هاي موجود را مي‌بينيم. شايد در آفريقا كسي نام امام مهدي(عج) را نداند، اما آنها هم متوجه و متكي به قدرتي مافوق هستند كه بتواند آنها را نجات دهد، البته اين را هم اضافه كنم كه ما در برخي جاها نمي‌دانيم چگونه از امام زمان(عج) تعريف كنيم. گاهي شعرهاي عاشقانه معمولي كه انسان براي معشوق زميني مي‌گويد براي ايشان استفاده مي‌شود.

  شعر محتشم ‌‌‌با عواطف‌ مردم گره خورده است . چرا ديگراني كه شعرهايي فني‌تر از او  گفته‌اند اين توفيق را نيافته‌اند؟ چون سوز و صداقت و صميميت محتشم در آنها نبوده است

  اين كه نيازهاي ما از امام زمان(عج) چيست و چه بايد بخواهيم و چگونه بايد اين نيازها را بخواهيم هم مهم است، در حالي كه اين عرض نيازها در برخي جاها حالت نمايشي پيدا كرده است.

  در روزگارما گروهي هستند كه فكر مي‌كنند اگر شعري با رديف قرآن يا مدحي براي حضرت رسول يا ائمه سروده شود ديگر اين شعر ديني است، در حالي كه بسياري از همين افراد با شعر فردي مثل دكتر طاهره صفارزاده ارتباط برقرار نمي‌كنند و حتي از اين كه او را شاعر شيعي بدانند، پرهيز مي‌كنند، در حالي كه شعري مانند شعرهاي خانم صفارزاده به اصول و مباني فرهنگ شيعي و انتظار مي‌پردازند و ماندگاري بيشتري دارند.

  چه كسي بال مرا بست كه پرواز بس است

   شعر حسين اسرافيلي، بيش از هرچيز به محتوا نظر دارد. او شاعري است كه هم در ادبيات آييني و هم در ادبيات مقاومت و پايداري حضوري جدي دارد و در عرصه‌هاي مختلفي همچون شعر جنگ و مقاومت اسلامي‌ مردم فلسطين و لبنان با سرودن شعرهايي تاثيرگذار، حضوري هميشگي داشته است. با مرور نمونه‌هايي از سروده‌هاي شعر پايداري و آييني اين شاعر با شعرهايش بيشتر آشنا مي‌شويم. 

  اسماعيل

  از تو چه مي‌خواهند اسماعيل؟
  از تو
  از خون تو
  از خون جوانانت
  از طفلان مرد و شيرخوارت
  چه مي‌خواهند
  اين روباه‌هاي حيله و تزوير
  از پلنگان غيور غزه؟
  از زنان شير
  از مردان آهن
  بگذار اميران عرب
  پا به پاي شيطان برقصند
  با شمشيرهاي مضحك چوبي
  كه پيش از اين
  بارها
  با زنان حرامسراها رقصيده‌اند
  بگذار اميران عرب
  گيلاس به گيلاس شيطان زنند
  و «الازهر»
  فتواي كشتارت را صادر كند
  و به تكفير «سيدحسن» برخيزد
  تا بر سفره صهيون بنشيند
  بگذار چفيه اعراف
  چكمه دشمن را برق بيندازد
  و دست‌هاي خائن
  شمشير تجاوز را صيقل دهد
  بگذار شاهان عرب
  حصار سرزمينت را
  تنگ‌تر سازند
  تو تنها نيستي
  خدا با توست
  اسماعيل!
  لچك زنان غزه را
  به شاهان عرب بفرست
  تا غيرت بياموزند
  ***
  ‌بگذار چشم ماهواره‌ها
  بسته بماند
  خون كودكانت
  فريادي‌ است كه در گلوي جهان پيچيده است
  اين‌ همه حلقوم
  تو را فرياد مي‌زند
  بادها
  هر روز شرافتت را
  انتشار مي‌دهد
  «و لوكره المشركون»
  ***
  بگذار جهانخواران
  آتش برافروزند آشيانت را
  قفس مي‌آورندت
  تا بگيرند آسمانت را
  شمشيرهاي مسموم
  عليه تو
  از نيام درآمده‌اند
  حرمله‌هاي زياد
  تو را نشانه گرفته‌اند
  به تشييع شهيدانت مي‌روي
  دست‌هايت تنهاست
  زخم را در گروه
  به خانه مي‌بري
  گل‌هايت
  شكوفا شده‌اند، اسماعيل!
  اسماعيل!
  نديده‌امت
  اما عشق مي‌ورزم به نامت
  به پيكارت
  به شرافتت
  وقتي نامت را مي‌برم
  دلم به پاي مي‌ايستد
  و براي پيروزي‌ات صلوات مي‌فرستد
  تنهايي‌ات
  گونه‌هايم را خيس مي‌كند
  ***
  بخند
  تا ديوارها پنجره شوند
  و پنجره‌ها، بهار
  نفست
  سنگ‌ها را پرواز مي‌دهد
  دست‌هايت را به آسمان بسپار
  دلت
  بزرگ‌تر از همه بمب‌هاست
   صهيونيزم را نمي‌شناسم
  همچنان كه ابوعباس را
  و سازش را
  اما تو
  پيداتر از آني كه قطعنامه‌ها پنهانت كنند
  حقوق بشر نمي‌بيندت
  و قطعنامه‌ها
  از بردن نامت هراسانند
  اما تو هستي
  همچنان كه شهيدانت،
  مقاومتت
  و موشك‌هايت
  «الله اكبر»
  ***
  من هر روز
  در غزه، زخم برمي‌دارم
  با شهيدانت تشييع مي‌شوم
  در زير آوار خانه‌هايت دفن مي‌شوم
  اما زبانم در تكرار نام توست، اسماعيل!

  چه كسي گفت؟

  چه كسي گفت كه زنجير جنون در گسل است
  چه كسي گفت كه آوازه غيرت كسل است
  چه كسي گفت كه ميخانه فرو ريخته است
  باده دردكشان با هوس آميخته است
  چه كسي گفت چرا زخم و جراحت جوييم
  كربلا عرصه خون است، فراغت جوييم
  حاصل راه دريغ است بيا برگرديم
  روبه‌رو دشنه و تيغ است بيا برگرديم
  چه كسي گفت و غلط گفت كه تكبير بس است
  اسب و ميدان و بلا، نيزه و شمشير بس است
  چه كسي خواست كه اين حنجره را دار كشد
  پشت اين پنجره‌ها خواست كه ديوار كشد
  چه كسي بال مرا بست كه پرواز بس است
  سرب در حنجره‌ام ريخت كه آواز بس است
   چه كسي بال مرا چيد و از آن پر گسترد
  عاقبت گفت و مرا راحت بستر گسترد
  چه كسي گفت كه فصل دگر و تازه رسيد
  نوبت عافيت و شهوت و خميازه رسيد
  چه كسي گفت نماز آينه عافيت است
  كاخ اگر هست نشان از طلب و معرفت است
  سجده در مذهب ما با خطر تير خوش است
  ذكر اگر هست همان از لب شمشير خوش است
  سجده در خون و بلا، ظهر و صلاتش خوش‌تر
  كاخ نه، خيمه اگر هست، در آتش خوش‌تر
  چه كسي گفت و غلط گفت كه برمي‌گرديم
  بت گرانند بگو باز تبر مي‌گرديم
  ما همانيم، غدير آينه بيعت ماست
  بي‌كفن تيغ به دستيم، همين غيرت ماست
  كم بگوييد كه دشمن قدر و فرزانه است
  اژدهايان دو سر مال شب و افسانه است
  چشمتان گرچه به تدبير نخفته است هنوز
  قصه‌گو آخر اين قصه نگفته است هنوز...

  صدايت مي‌كنم...

   صدايت مي‌كنم، عالم شميم عود مي‌گيرد
  و چشمانم به ياد تو، غمي مشهود مي‌گيرد
  شبي در خلوت لاهوتي روحم تجلي كن
  كه دارد شعر‌هايم رنگي از بدرود مي‌گيرد
  سواحل در سواحل، خاك سرگرم گلفشاني است
  كه روزي رنگ بو از آن گل موعود مي‌گيرد
  در اشراق ترنم‌ها و آفاق تغزل‌ها
   زمين را نغمه جادويي داود مي‌گيرد
  هلا اي قدسي سرچشمه انفاس جالينوس
  به دشت زخم‌هامان نقشي از بهبود مي‌گيرد
  ببين مولا! به محض اين كه از عشق تو مي‌گويم
  جهان را، شوق يك فرداي نامحدود مي‌گيرد

                                                            آرش شفاعي  09 دی 1389 1509 0

  سکوت بی دلیل

  وقتی از پیاده رو عبور می کنم
  در نگاه شاعرانه ام

  تمام عابران تو می شوند
  تو ولی شبیه هیچ کس
  تو هیچ وقت شکل هیچ کس نبوده ای
  کاش خواب می شدی
  تا که قرصها تو را به چشم من بیاورند
  تو شبیه داستان آن پری
  هیچ وقت خوب از آب در نیامدی
  تو شبیه عکس کهنه پدر بزرگ
  هر چه زل زدم
  از میان قاب در نیامدی

  **

  آه ! ای تبسم اصیل

  ای سکوت بی دلیل

  من چقدر دوست دارم این سکوت را

  آخر این سکوت تو

  از تمام شعرهای من

  قشنگ تر تمام می شود.  05 دی 1389 1755 0

  محرم تو

  با یاد دوست و سلام و عرض تسلیت به مناسبت ایام محرم الحرام حسینی. بحمدالله سعادت سرودن تعدادی نوحه و غزل در دهه اول عنایت شد که اگر تنبلی نکنم لینک صوتی اشعار اجرا شده توسط مادحین محترم را قرار خواهم داد. ما را هم دعا کنید.

  ما را نسیم پرچم تو زنده می کند

  زخمی است دل که مرهم تو زنده می کند

  خشکیده بود چند صباحی قنات اشک

  این چشمه را ولی غم تو زنده می کند

  آه ای قتیل اشک، نفس های مرده را

  شور تو، روضه و دم تو زنده می کند

  ای خونبهای عشق، چه خوش گفت پیر ما:

  اسلام را محرم تو زنده می کند

  ما با غذای نذریتان رشد کرده ایم

  جان را عطای حاتم تو زنده می کند

  آقا جسارت است، ولی داغ شیعه را

  انگشتر تو، خاتم تو زنده می کند

  بالای تل هم آتش این قوم خفته را

  آن خواهر مکرم تو زنده می کند

  این کشته فتاده به هامون حسین اوست

  خود را به اسم اعظم تو زنده می کند

  فردای محشر و غم و طوفان وتشنگی

  ما ار امید زمزم تو زنده می کند

     02 دی 1389 910 0

  دو استکان غزل

   

  بیا دوباره کنار هم و به خاطر هم  ـ

   

  دو استکان غزل تازه نوش جان بکنیم  27 آذر 1389 2039 0
  صفحه 297 از 301ابتدا   قبلی   292  293  294  295  296  [297]  298  299  300  301  بعدی   انتها