در این دفتر همه از هم می آموزند و کسی استاد کسی نیست
 

سه گلشنی به نام حرف های بلند

شاعر: محمدعلی رضاپور

03 دی 1397 | 83 | 4

سه گلشنی به نام حرف هایی بلند
شعر، زیباترین تریبون است؛ حرف هایی بلند می طلبد/
تا تَسَلّا و مرهمی بشود، شاعری دردمند می طلبد//

مشکلاتِ زیادِ ما کم نیست. شاعر از زلف یار می گوید/
بچه های طلاق، بد یُمن اند؛ شعرِ بوس و کنار می گوید/
پدری، مدتی ست بی کار است؛ تلخ گفتار شد؛ گرفتار است/
همسرش باردار و بیمار است؛ از غمِ انتظار می گوید/
دست های لطیفِ بیوه زنی مثل دستانِ پیرمردان شد/
چشمِ پاکِ همیشه پُر شرمش، از غمی بُردبار می گوید/
چار راهِ رفاه، پشت چراغ، دختران، گل حراج کردند و /
گلِ بی عطرِ کاغذی، چیزی، از بدِ روزگار می گوید/
فاصله بین ملت و دولت، راهِ این جلگه است تا قله/
شاعرِ بی غمِ تغزّلباز، باز وصف بهار می گوید/

شاعران در شبِ ملایمِ شعر فقط از شوق و آرزو گفتند/
عده ای از دو چشم دلبرشان، جمعی از حلقه های مو گفتند/
باز هم دخترانِ گل در دست .... باز هم مردمانِ پایین دست ... ./
باز هم شاعران در این بُن بست، غزل از مهرِ ماهرو گفتند . //

(سه گلشن نیز مانند قالب شعری سروش، قالبی نوین در شعر فارسی است. سه گلشن، قالبی ترکیبی و دارای مهندسیِ سه رُکنیِ کاملی است که به ترتیب دارای قسمت آغازگر، متن و سرانجام، قسمت پایان بخش می باشد.
آغازگر معمولا یک بیت با شیوه ی قافیه بندی مثنوی یا قطعه است. متن، چند یا چندین بیت به شیوه ی قافیه بندی غزل یا قطعه است و سرانجام، پایان بخش – که به شکل های متنوعی ممکن است به کار برود؛ از جمله: بصورت دوبیت به شیوه ی قافیه بندی دوبیتی یا چهارپاره ویا یک بیت جداگانه و یا یک تا سه مصراع جداگانه .)

محمدعلی رضاپور

  • متولد:
  • محل تولد:
  • دوست دارم تو یار من باشی/ صاحبِ اختیارِ من باشی.
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 5 با 3 رای

نظرات

محمدعلی رضاپور
05 دی 1397 10:17 ب.ظ
سلام و احترام دوباره،
گذشته از این که نظر جناب عالی تا چه پایه قانع کننده بود یا نبود،
بخاطر التفاتی که در پاسخگویی داشته اید، تشکر می کنم.
کاش دلیل حذف دو مقاله و مطلب ادبی ام را هم می فهمیدم.
آیا ما نیز می توانیم مقاله و مطلب ادبی در این سایت ارسال کنیم؟

حسن بیاتانی
05 دی 1397 12:04 ق.ظ
سلام و عرض ادب و احترام
ضمن عرض خیر مقدم به شما شاعر و ادیب بزرگوار
در مورد سوال شما باید عرض کنم که آیات غمزه سال ها قبل از اینکه تبدیل به سایت شود در قالب وبلاگی با همین نام توسط برادر عزیزم آقای احسان کاوه راه اندازی شده بود که با معیارهایی که خود ایشان داشتند اشعار فاخر شاعران معاصر را با دسته بندی های محتوایی و فنی منتشر می کرد. از ابتدای سال 1391 ایشان تصمیم گرفتند که این فعالیت را در قالب سایت ادامه دهند و با دانش فنی ایشان در امور وب و هزینه ی شخصی این سایت راه اندازی شد. سایت آیات غمزه یک سایت کاملا شخصی ست و از سوی هیچ نهاد و ارگان و انجمنی حمایت مادی و معنوی نمی شود. دغدغه ی اصلی سایت گرداوری آرشیوی از شعر معاصر با دسته بندی های متنوع و کاربردی ست.
تبدیل وبلاگ به سایت این امکان را فراهم می کرد که فعالیت های متنوع تری علاوه بر آرشیو شعر در سایت انجام گیرد. از جمله عضویت شاعران و نقد و نظر و...
همان طور که ملاحظه می کنید سه دفتر شعر در سایت وجود دارد. یکی دفتر مجازی یکی دفتر اشعار کاربران و یکی فیدخوان. دفتر مجازی در واقع همان ادامه ی وبلاگ آیات غمزه است . یعنی مدیر سایت با احترام به شعر همه ی کاربران، بنا بر سلیقه ی ادبی خود و با معیارهای پیشین و البته با توجه به ماسبت های مهم ملی و مذهبی و... اشعاری را در این دفتر منتشر می کند. البته ناگفته نماند که بیش از 70 درصد اشعاری که در دفتر مجازی منتشر می شوند گزیده ای از مجموعه اشعار منتشر شده ی شاعران است. یعنی منبع اصلی این دفتر کتاب های منتشر شده است. طبیعی ست که فراوان فراوان کتاب های منتشر شده ای باشند که تا امروز در اختیار سایت قرار نگرفته باشند. در حال حاضر انتخاب اشعار دفتر مجازی به عهده ی این حقیر است. طبیعی ست که اشعار از بین مجموعه شعر هایی انتخاب شده اند که توفیق مطالعه ی آنها را داشته ام و با سلیقه و دغدغه ها و جهان خودم همخوانی داشته اند. ممکن است این انتخاب ها از نظر شما تبعیض آلود باشد ولی به هر حال بنده حقوق بگیر و وامدار هیچ انجمن و نهادی نیستم و از طرفی تحصیلات ادبی نداشته ام و اگر شعری را با سلیقه ی خود انتخاب کنم از ارزش های ادبی دیگران چیزی کم نخواهد شد..
دفتر دوم دفتر اشعار کاربران است. در سال 91 که هنوز شبکه های اجتماعی اختراع نشده بودند وجود چنین دفتری بسیار بابرکت بود و باعث می شد تا شاعران از نقاط مختلف کشور بتوانند اشعار خودشان را در معرض دید قرار دهند و شاعران باتجربه تر، تجربه های ادبی خود را در اختیار دیگران قرار بدهند و خلاصه در ان زمان بازار نقد و نظر در این سایت داغ بود و حقیقتا منجر به رشد ادبی شاعران می شد. بسیاری از شاعرانی که به قول شما با نفوذ و با سابقه و صاخب کتاب بودند در این دفتر عضو بودند. آنها هم اگر شعری از خودشان منتشر می کردند در همین دفتر پایین متشر می شد. خود بنده هم اگر شعر خودم را در سایت منتشر کرده ام در دفتر پایین بوده است. بنابراین ملاک پایین و بالا بودن این است که کاربر شعری را منتشر کند یا ادمین. بسیار شاعرانی هستند که شعرشان در دفتر مجازی منتشر شده اما همان شاعر اگر خودش بخواهد شعری منتشر کند در دفتر کاربران نمایش داده خواهد شد.
این که بعضی از اشعار تا مدت ها در بالای سایت نمایش داده می شوند به این دلیل است که بنده حاضر نیستم به هر قیمتی هر روز شعر جدیدی در سایت منتشر کنم و اگر مثلا 6 ماه هم بگذرد و شعر گریبانگیری به چشمم نخورد دفتر مجازی را به روز نخواهم کرد. گاهی هم در مناسبت ها شعرهای قدیمی را مجدد به روز می کنم. ناگفته نماند که نمایش در صفحه ی اول سایت اهمیت چندانی ندارد چون آمار بازدیدها نشان می دهد که بیشترین بازدیدها از آرشیوهای سایت و یا از طرق موتورهای جستجو است نه صفحه ی اول سایت...
دفتر سوم فیدخوان است. یعنی به روزرسانی های وبلاگ شخصی شاعر به طور اتوماتیک در سایت نمایش داده خواهد شد. این صفحه هم امروزه که بازار وبلاگ بی رونق است تقریبا کاربردی ندارد و لی در گذشته بسیار با اهمیت بود
با توجه به تحولات دنیای ارتباطات و حاکمیت شبکه های اجتماعی و سهولت ارتباط شعرا با یکدیگر دفتر اشعار کاربران اهمیت گذشته را ندارد چرا که جاذبه ی اصلی آن در گذشته نقد و نظر و گفتگویی بود که توسط شاعران انجام می شد. علت اینکه این دفتر همچنان گشوده است احترام به کاربران سایت و ارزش کارنامه ی ادبی بسیاری از شعراست که در این دفتر قابل مشاهده است. و نیز مجموعه ای از نقد و نظرهای با ارزش که زمانی منجر به پیشرفت های ادبی در بین شعرا شده است.
به هر حال سایت آیات غمزه هیچ منتی در انتشار اشعار شما دوست بزرگوار ندارد و احساس تبعیضی که فرمودید چه بسا به دلیل تفاوت کارکرد این دو دفتر باشد. سایت های فراوانی هستند که صرفا اشعار کاربران را منتشر می کندد و از این رو تبعیض های یاد شده در آنها احساس نمی شود
ناگفته نماند که هیچ شعری به صورت موقت در سایت منتشر نمی شود بلکه اشعار به ترتیب زمان انتشار از صفحه ی اول سایت خارج می شوند و در صفحات داخلی قابل نمایش هستند. از طریق آرشو همیشه اشعار شما قابل مشاهده اند

محمدعلی رضاپور
04 دی 1397 07:31 ب.ظ
آیا این تفاوت کاملا محسوسی که در جایگاه نمایش اشعار شاعران وجود دارد، به درجه ی خودِ شعر بر می گردد یا به نام و نفوذ و انجمن شاعران و یا مثلا عضو بسیج شاعران بودن و چه می دانم به این جور سوابق و یا تبعیضات؟
بنده حتی دو مقاله ی ادبی هم فرستاده بودم که از حیث دانش ادبیات، اگر در سطح بالایی نبودند، حداقل در سطح نمایش در سایت بودند اما در این سایت، اثری از آنها نیست. چرا؟!

محمدعلی رضاپور
04 دی 1397 07:24 ب.ظ
سلام
ضمن تشکر از صاحب سایت که بر ما منت گذاشتند و اشعار ما را هم منتشر فرمودند ولی چطور است که در این جا بالامجلس و پایین مجلس داریم؟
بر چه اساسی اشعار عزیزان سایت در بالا و بصورت پست ثابت مدت ها باقی می ماند و اشعار غریبگان در این پایین پایین ها و آن هم بصورت موقت؟!

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.