01 مهر 1392 | 453 | 0

این مطلب در تاریخ دوشنبه, 01 مهر,1392 در وبلاگ فاطمه نانی زاد ، منتشر و از طریق فیدخوان به طور خودکار در این صفحه بازنشر شده است.

«همیشه باران» حاج سعید حدادیان
اولین مجموعه شعر سعید حدادیان در نمایشگاه کتاب عرضه می‌شود

 شاید بسیاری و حتی دوستداران حدادیان هم ندانند که او علاوه بر اینکه در مداحی صاحب سبک است، در شعر نیز شاعری برجسته و نقادی نکته سنج به حساب می‌آید.

محمد حسن نوروزی مدیر انتشارات موسسه فرهنگی هنری شهرستان ادب در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات فارس از انتشار کتاب «همیشه باران» نخستین مجموعه شعر حاج سعید حدادیان شاعر و مداح نام آشنای کشورمان، در نمایشگاه کتاب خبر داد.

 

وی درباره این کتاب اظهار داشت: در این مجموعه، شعرهایی خواندنی از حدادیان در قالب غزل، قصیده، رباعی و نیمایی و در موضوعات آیینی، دفاع مقدس، عاشقانه و عارفانه گرداوری شده‌اند.

 

نوروزی افزود: شاید بسیاری و حتی دوستداران حدادیان هم ندانند که او علاوه بر اینکه در مداحی صاحب سبک است، در شعر نیز شاعری برجسته و نقادی نکته سنج به حساب می‌آید.

 

گفتنی است سعید حدادیان سابقه سه دهه شاعری و فعالیت ادبی، نقد شعر ، اداره جلسات ادبی دانشگاه تهران و برگزاری همایش ادبی سوختگان وصل را در کارنامه ادبی خود دارد و این نخستین بار است که به همت موسسه شهرستان ادب برخی از شعرهای وی در قالب یک کتاب منتشر می‌شود.

 

به گفته مسئولان موسسه شهرستان ادب پیش بینی می‌شود این کتاب از کتاب‌های پرفروش نمایشگاه بیست و ششم باشد و مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

 

این مجموعه با مقدمه از مرتضی امیری اسفندقه شاعر برجسته کشورمان منتشر شده است.

 

در مقدمه کتاب آمده است:

 

«سعید حدادیان با اینکه از جمله شاعران برگزیده سومین جشنواره بین المللی شعر فجر است هیچ گاه دعوی و داعیه شاعری نداشته است و ندارد. با این وصف شناختش از قالب‌های شعر فارسی، و ورود او به این قالب‌ها دست کمی از دیگر کسانی که رسما شاعرند ندارد و گاه افزون نیز هست. رباعیاتی که از او و در این دفتر پیش چشم است با اینکه به ده سال پیش باز می‌گردد نمایانگر و بیانگر حضور او در این قالب است، نیز قصاید این مجموعه هم این نکته را یادآور است که او از پشتوانه ی معرفتی در پردازش این قالب، مایه ور است. شنای طبع او در بحور شعر فارسی به ویژه قالب نیمایی، مثال زدنی است .قالبی که آخرین قالب معرفی شده ی شعر فارسی است و هنوز آنگونه که بایسته و شایسته است معرفی نشده است.

 

 

 

همچنین در یکی از شعرهای کتاب «همیشه باران» می‌خوانیم:

 

 

 

گفتم که غمخوار توام، گفتی غمی نیست

 

غیر از نمک، این زخم‌ها را مرهمی نیست

 

گفتم که از نامحرمان پرهیز، گفتی:

 

اینجا به غیر از ما دو تا نامحرمی نیست

 

رسوایی ما کمترین تاوان عشق است

 

این روزها عاشق شدن جرم کمی نیست

 

ای دل اگر با ناخوشی‌ها سازگاری

 

از عالم عشاق خوش‌تر، عالمی نیست

 

باران لطفی نیست اما تشنگی هست

 

سیل دمادم هست، اشک نم نمی نیست

 

حالا که دستم رو شده پیش خلائق

 

کاری تر از لبخند، مشت محکمی نیست

 

*

 

ای چشمهایت آیه نورٌ علی نور

 

روشن تر از چشم تو اسم اعظمی نیست

 

 

 

چون شمع ، فروغ بزم یاران بودم

 

چون پروانه ، پیک بهاران بودم

 

هر چند که روسیاهم ، اما چون ابر

 

باران بودم همیشه ، باران بودم

 

 

 

انتشارات شهرستان ادب با چندین عنوان کتاب شعر و داستان جدید به نمایشگاه کتاب امسال می‌آید و دوستداران ادب و فرهنگ می‌توانند این کتاب‌ها را با مراجعه به سالن ناشران عمومی، راهرو شماره 18، غرفه 6 تهیه کند.

 

ضمنا انتشارات شهرستان ادب می‌کوشد با حضور شاعران و نویسندگان آثار، در فضای این غرفه فضای مناسبی را جهت تعامل مخاطبان با آنها فراهم آورد.

 

امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: با 0 رای


نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

نویسندگان