سقای حرم، سید و سالار آمد

شاعر: جلیل صفربیگی

01 آبان 1394 | 2485 | 4
فردا همه گویند سپهدار آمد
سقای حرم، سید و سالار آمد
 
در دشت خروش و ولوله می افتد
گویند اباالفضل علمدار آمد

جلیل صفربیگی

  • متولد:
  • محل تولد: ایلام
  • کارشناسی ریاضیات
  • واران
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 2.67 با 3 رای


نظرات

حسن بیاتانی
19 آذر 1394 01:21 ب.ظ
با سلام خدمت آقای محسنات عزیز
ضمن احترام به قضاوت شما شاید بد نباشه روند انتخاب شعر برای دفتر مجازی رو توضیح بدم
اولویت در انتخاب اشعار برای دفتر مجازی اشعاری هستند که به صورت کتاب شعر منتشر شده باشند. چون اشعار متنشر شده به صورت کتاب استناد مطمئن تری دارند. حدود شصت هفتاد درصد از اشعار منتشر شده در دفتر مجازی تا امروز دارای چنین وضعیتی هستند و سعی بر اینه که این درصد بیشتر از این هم بشه.
کتاب ها و مجموعه اشعار فروانی به این منظور مطالعه شده اند و از بین اشعار هر مجموعه بهترینش ( به نظر حقیر و با معیارهایی که دارم) گزینش می شن و به صورت پیش نویس در دفتر مجازی ثبت می شن و روزانه یکی دو تا از این اشعار در سایت منتشر می شن. گاهی از یک مجموعه شعر فقط یکی دو شعر انتخاب می شه و بسیار پیش اومده که از یک مجموعه هیچ شعری انتخاب نشده. هم اکنون حدود 1500 شعر در پیش نویس دفتر مجازی ثبت شده که هنوز در سایت منتشر نشده ن.
این کار ضمن اطمینان در مستند بودن اشعار یه حسن دیگه ای که می تونه داشته باشه اینه که به نوعی معرفی مجموعه شعر شاعران هم در سایت اتفاق می افته. چون هر کتابی یک پوشه ی مستقل در سایت داره و برای پژوهشگران ادبی هم می تونه قابل استفاده و استناد باشه.
البته این تنها راه گزینش اشعار در سایت نیست هرچند از نظر حرفه ای هرچی مطالب منتشر شده در سایت مستندتر باشه اعتبار سایت هم بالاتر می ره..
به هر حال منبع بعدی انتخاب اشعار، اشعاریه که در فیدخوان منتشر می شن و گاهی به خاطر بعضی نقاط قوت اونا رو در دفتر مجازی هم منتشر می کنیم. مدتیه که گاهی اشعاری که در صفحات رسمی شعرا مثل کانال تلگرام یا صفحه ی رسمی اینستاگرامشون منتشر می شن هم در سایت منعکس می شه.
گاهی هم بعضی از اشعار دفتر کاربران رو به دلیل نقاط قوتشون - بدون احتساب شهرت شاعر - در دفتر مجازی منعکس کردم.
از معیارهای مهم در انتخاب شعر هم سلامت محتوایی و قوت ادبیه. چون بیشترین هدف راه اندازی این سایت هدف آموزشی بوده بنابراین درخیلی از اشعار یک یا چند نکته ی آموزشی هم وجود داره. ضمن اینکه منکر نستم که گاهی در یک شعر اتفاق ادبی خاصی نیفتاده اما سعی شده تا اشعار انتخاب شده ضعف ادبی فاحشی هم نداشته باشن. خیلی از اشعار هستند که ممکنه اتفاقات ادبی خیلی خبی داشته باشند اما متاسفانه بعضی از سهل انگاری های شاعر در عدم رعایت دستورمندی کلام و سایر ایراداتی که به جنبه ی آموزشی دفتر مجازی لطمه می زنه باعث می شه که نتونیم از این اشعار در دفتر مجازی استفاده کنیم. در دفتر کاربران هم این دست اشعار کم نیستند.
منبع بعدی انتخاب شعر برای دفتر مجازی اشعاریه که به پیشنهاد کاربران در دفتر مجازی منتشر می شه و قراره در اصلاحات سایت ترتیبی داده بشه که مشخص بشه هر شعر به پیشنهاد کدوم کاربر در دفتر مجازی منتشر شده.
به هر حال کتاب های خیلی زیادی هستند که هنوز در دسترس ما قرار نگرفته ن و شعرای زیادی هستند که ما اونها رو نمی شناسیم. شعرای خیلی زیادی هم در دفتر مجازی شعر دارن که من قبل از این حتی اسمشونو نشنیده بودم و در طی جستجوی چندساله برای انتخاب شعر با خودشون یا شعرشون آشنا شدم...

حمیدرضا محسنات
04 آذر 1394 05:52 ب.ظ
سلام ، بنده در ضمن اینکه کاملا با نظر آقای رحیمی موافق و با توجیه آقای بیاتانی عزیز مخالفم اینطور به نظرم میاد که در دفتر مجازی این سایت بیشتر به شخصی که شعر رو گفته و سابقه اون فرد توجه میشه تا شعری که گفته ... البته این نظر بنده است و ممکنه صحیح نباشه

حسن بیاتانی
04 آبان 1394 10:38 ق.ظ
سلام آقای رحیمی عزیز
قبول دارم که کمی با سهل انگاری این شعر انتخاب شده و رباعی استحکامی نداره. برای من وجه انتخابش فقط آشنایی زداییش بود که باعث گره خوردگی عاشورا به انتظار و رجعت می شد. مضمونی که البته در این رباعی خوب اجرا نشده اینه که یه روزی میاد که به جای این که بگیم ای اهل حرم میرو علمدار نیامد همه می گن ای اهل حرم میر و علمدار آمد... خود مضمون به نظرم یک کشف بود و باارزش بود...

يوسف رحيمي
03 آبان 1394 12:44 ب.ظ
با سلام و تحيت

ضمن احترام به نگاه ادبي دبير گرامي سايت و ارج نهادن به شعر شاعر بزرگوار...

براي افرادي که مثل من در مقام آموختن و کسب تجربه هستند گاهي ممکن است نسبت به اشعار دفتر مجازي اين سؤال پيش آيد که ويژگي اين شعر چيست که براي اين دفتر انتخاب شده است؟

گفتم شايد بد نباشد اين سؤال را در مورد اين شعر مطرح کنم...

با تشکر