مقالات و یادداشت ها

عجب خدایی دارند

13 آبان 1391 | 1831 | 4

آنان که علی خدای خود پندارند
کفرش به کنار عجب خدایی دارند

این از پیامکهای عید غدیر است‌. زیباست‌، نه‌؟ مصراع دوم رندانه است و معمولاً این طور بیتهای رندانه خوب به دل می‌چسپد. ولی به گمان من از همین‌جا باید احساس خطر کرد؛ از جایی که شعر ـ که می‌باید وسیلة بیان حقایق باشد ـ پل انتقال انحرافهای فکری می‌شود، ولو با بیان بسیار هنری‌.

البته شاعر دامن خود را رندانه از آن «کفر» برکنار کشیده و آن را به گردن دیگران انداخته است‌، ولی دامن خود را از اشاعه این فکر چگونه می‌تواند کنار بکشد؟

چند سال است که شعری دیگر نیز گُل کرده و معروف شده است‌، شعری که «شاه‌بیت‌» (شاه‌بیت‌؟) آن این است‌:

به فرقش کی اثر می‌کرد شمشیر؟
گمانم ابن ملجم «یا علی‌» گفت‌

و در این شعر نه تنها بندگان مقرب خداوند در معجزاتی که به قدرت خداوند به دستشان صورت گرفته است‌، هم مرتب «یا علی‌» می‌گویند، بلکه خود خداوند هم ـ نعوذ بالله ـ در هنگام خلق جهان این ذکر را بر زبان دارد.

من فعلاً به خسارت هایی که این نوع تفکر به فرهنگ و تربیت دینی ما زده است کاری ندارم و بدین زیاد نمی‌پیچم که ما با خارج ساختن حضرت علی از مرتبة انسانها و تصویر شخصیتی نیمه‌خدایی برای او تا چه مایه خود را از الگوگرفتن از او محروم کرده‌ایم‌، چون وقتی کسی وجودی ماورایی و فراانسانی داشته باشد، دیگر برای انسانها قابل دسترسی و پیروی نیست‌. آنچه در این مقام و به عنوان یک شاعر برایم مهم است‌، این است که بسیاری از شاعران ما برای ارائة مضامین تازه و جذاب‌، دقیقاً مخالف آموزه‌های اصیل دینی ما رفتار می‌کنند.
 شاید بگویید که «بله‌، تو هم خود گفته‌ای‌: بار گناه اگر چه ترازوشکن شده / تا او شفیع ماست‌، از این بیشتر کنیم‌» بله‌، گفته‌ام‌، ولی این است که این شعر حاصل 22 سال پیش است و من سالهاست که از این طرز فکر و طرز بیان و قربانی کردن تعلیمات دینی در پای مضمون‌های شیرین شاعرانه فاصله گرفته‌ام‌.

باری‌، این هم یک پیامک غدیری دیگر.

مدح علی و آل علی بر زبان ماست‌
گویا زبان برای همین در دهان ماست‌

نه عزیز جان‌! زبان برای حمد و ستایش خداوند، برای بیان حق‌، برای مقابله با زورگویی و ستم‌، برای مهربانی در حق همسایه و یتیم و فقیر، برای هدایت مردم به مسیر درست‌، برای هزار و یک کار دیگر هم در دهان ماست و این چیزی است که «علی و آل علی‌» از ما خواسته‌اند. علی و آل علی خودشان زبانشان را وقف آن ارزشها کردند و انتظار می‌رود که ما هم این کار را از آنها یاد بگیریم‌. نه این که فقط آنها را ستایش کنیم‌.

     جالب است‌. در بین شعرهای مختلفی که به این مناسبت در پیامکها به من آمده است‌، حتی یک مورد، حتی یک مورد به رفتار علی‌، به گفتار علی‌، به یتیم‌نوازی علی‌، به عدالت علی‌، به اندیشة علی‌، به منطق علی‌، به عرفان علی‌، به هیچ چیزی اشاره نشده است‌. همه‌اش سخن از این قبیل است که علی بزرگ است و علی عالی است و علی شفیع محشر است و راه جنت از علی می‌گذرد و خلاصه سخنانی که برای کسی که می‌خواهد علی را بهتر بشناسد و پیرو او باشد، هیچ سودی ندارد، بلکه چنان که گفتم زیان‌آفرین هم هست‌، چون ناخودآگاه در ذهن ما انسانهای عاصی این پندار را ایجاد می‌کند که حال که علی چنان شخصیتی ماورایی و نیمه‌خدایی دارد، ما کجا و پیروی از او کجا؟

دریغ‌!
امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 4.45 با 11 رای


نظرات

محمود نیکبخت نصرآبادی
16 آبان 1391 04:58 ب.ظ
جناب آقای کاظمی ، استاد گرامی ، در عالم شعر که به قول شاعر" در شعر مپیچ و در فن او/ چون اکذب اوست احسن او" مجال این گونه بحث های منطقی نیست. به نظر بنده در این گونه اشعار ، قصد شاعر بیان مضامین ضد دینی نیست بلکه آن ها فقط احساسات خود را بیان می کنند . به قول یکی از اساتید بزرگوارم یعنی جناب آقای دکتر محمد راستگو، در شعر زیاد نباید مته به خشخاش گذاشت.

بنده خدا
30 آبان 1391 12:04 ب.ظ
لا فرق بینک و بینها الا انهم عبادک و خلقک

محمد رشاد
30 آذر 1391 02:22 ب.ظ
بسمه تعالی

با عرض سلام و تقدیم احترام خدمت برادر گرامی آقای کاظمی
لا فتی الا علی لا سیف الا ذوالفقار
مدح شایسته کسی را جز شه طه نبود
یا ؛
آن بنایی کز سقیفه بر پی کج مینشست
کشتی اصحاب بحر کربلا را می شکست

با آرزوی توفیق وسعادت

والحمدلله...

رويا پاكيزه
06 شهریور 1392 11:57 ق.ظ
سلام...

كاش دردهاي اعتقادي از همين ها كه فرمودين بود...

كي به نياز روح مردم مخصوصا نسل جديد پاسخ مي ده؟ اگه بخوايم عدالت علي رو بشناسيم شما بگين از كجا و چطور؟ اگه بخوايم يتيم نوازي علي رو درك كنيم چطور؟

كي به ما مي گه چرا علي 25 سال سكوت كرد؟ كي به ما از زندگي علي توضيح مي ده؟ كي به ما از اخلاص اون مرد خدايي مي گه؟ كي مياد حاليمون كنه چي كشيد علي كه در چاه مي رفت؟ كي به ما مي گه درد علي چي بود؟ از كجا بفهميم چرا علي خواست از خدا تا علي رو از ما بگيره؟ شما به من... بگين از كجا و چطور علي رو بشناسم؟

نگران نباشيد خطري نداره اين اشعار.... اين محبت و عشق بي شناخت از علي رو ملامت نكنيد ...اين تنها دارايي اين مردمه... وقتي شناخت نصيبشون نمي شه عشق كوركورانشون از هيچي بهتره...

مردم احمق نيستن كه علي رو خدا بدونن با خوندن يه همچين شعري

خطر فراتر از اين حرفاست جاي پرداختن به موارد بي تاثير يا حداقل كم تاثير به فكر راه چاره اي درست و حسابي باشين لطفا اگر واقعا دغدغه ي شما هست اين مسائل...

حق نگهدارتون


تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.

موضوعات