مقالات و یادداشت ها

کوتاه درباره شعر هیئت/۱۰. درباره شعر با زبان محاوره

02 آبان 1395 | 2147 | 0

🔹درباره شعر با زبان محاوره

این سال ها شعر با زبان محاوره در هیئات رواج زیادی دارد. شاید توجه به این نکات در این زمینه سودمند باشد:

- کنار گذاشتن زبان معیار در شعر و انتخاب زبان محاوره نیاز به توجیه و دلالت هنری دارد. شاعر قبل از انتخاب زبان محاوره باید از خود بپرسد که ارزش افزوده ی این انتخاب برای شعر چیست و کنار گذاشتن زبان معیار در ازای به دست آوردن چه چیزی است. این پاسخ باید از نظر هنری مستدل باشد.

- انتخاب زبان محاوره بیشتر در سبک یا ملودی اتفاق می افتد. شیوع ملودی هایی که با موسیقی ایرانی بیگانه اند و سازگاری با وزن و عروض ادبیات فارسی ندارند در رواج ادبیات محاوره سهم بسزایی داشته است. در واقع شاعر برای ساختن شعر یا نوحه بر اساس ملودی غیر بومی، مجبور به شکستن واژه ها و زخمی کردن کلمات می شود. چنانچه ملودی انتخابی سازگار با موسیقی ایرانی باشد استخدام واژه ها با زبان معیار و استفاده از ظرفیت موسیقایی این زبان دشوار یا غیرممکن نخواهد بود.

- بر اساس نکته ی پیشین، انتخاب زبان محاوره باید نشان دهنده ی توانایی شاعر باشد نه ناتوانی او.

- در انتخاب زبان محاوره باید به این نکته توجه داشت که صرف به کارگیری کلمات با نرم محاوره و کوچه بازاری، کافی نیست بلکه شعر باید از ضرب المثل ها و فرهنگ اصطلاحات مردمی و ادبیات بومی سرشار باشد. دیگر آنکه به کارگیری اصطلاحات عامیانه نباید با تغییر واژگانی توسط شاعر همراه باشد  و دست آخر این اصطلاحات برای ورود به شعر باید از فیلتر شعر عبور کنند یعنی منجر به یک تکنیک یا اتفاق هنری از قبیل ایهام شوند.

 

امتیاز دهید:
Article Rating | امتیاز: 4 با 5 رای


نظرات

تنها کاربران ثبت نام کرده مجاز به ارسال نظر می باشند.
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

موضوعات